Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Klarna ogłosiła wyniki finansowe za 2023 rok. Fintech Polaka chce wejść na giełdę w USA

Klarna

Pierwszy kwartał roku to czas podsumowań finansowych za rok ubiegły. Fintech Klarna podał wyniki za 2023 rok. Choć po raz kolejny odnotowano stratę, to należy uznać, że sytuacja ulega stabilizacji. A to pozwala myśleć o nowych ambitnych celach.

Klarna to fintech założony w 2005 roku w Szwecji przez Polaka, Sebastiana Siemiątkowskiego. Jako jedna z pierwszych firm zaproponowała na dużą skalę model płatności odroczonych. Rozwiązania oferowane przez Klarnę pozwalają na odroczenie płatności za zakupy internetowe nawet o 60 dni.

Okres pandemii sprzyjał rozwojowi przedsięwzięcia, jednak wraz ze wzrostem stóp procentowych dla firmy Siemątkowskiego nastał ciężki okres. Niekorzystne otoczenie rynkowe negatywnie wpłynęło na wycenę spółki. Jej wartość w 2022 oszacowano na 6,7 mld dolarów, a więc prawie o 70% mniej niż rok wcześniej.

Warto przeczytać: Polskie firmy mają spore problemy. Odnotowano rekordową liczbę niewypłacalności

Optymizm mimo straty

Niekorzystne wyniki zbiegły się w czasie z ekspansją Klarny na rynek amerykański, co generowało znaczne koszty. W wyniku tego firma corocznie zaczęła przynosić duże straty. Stratę notuje się również w danych za 2023 rok. Jej wartość to ok. 240 mln dolarów. Wbrew pozorom, w firmie uznaje się to za ustabilizowanie kryzysowej sytuacji.

Jeszcze rok temu wynik finansowy Klarny wykazywał stratę o wartości niemal 1 mld dolarów. W firmie podjęto szereg działań restrukturyzacyjnych, mających na celu opanowanie sytuacji. Wobec wymiernych efektów Klarna zamierza inwestować na rzecz swojego wzrostu. Wyciągając wnioski z przeszłości, nie zapomina jednak o zachowaniu efektywności kosztowej.

W spółce powrócił temat jej wejścia na giełdę w USA. Według danych Bloomberga jej wycena miałaby wynieść 20 mld dolarów. W Polsce partnerem Klarny został niedawno system płatności PayU. Spółka ma obecnie ponad 150 mln klientów na całym świecie.

Warto przeczytać: 10 mln zł dla Livespace. Polski startup zamknął kolejną rundę finansowania

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.