MamBiznes.pl

Krajowi mikroprzedsiębiorcy coraz bardziej zadłużeni. Niepokojąca tendencja

Pobieranie danych ...

Mikroprzedsiębiorstwa są najliczniejszą grupą wśród polskich firm. Niepokój budzi fakt, że także coraz częściej się zadłużają. I nie są to głównie kredyty przeznaczone na inwestycje i rozwój.

Dane na temat zobowiązań wśród polskich mikroprzedsiębiorców zebrało Biuro Informacji Kredytowej ( BIK). W kwietniu 2024 roku banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 6% więcej kredytów niż w analogicznym okresie 2023 roku. Także ich wartość była o 6,5% wyższa niż przed rokiem. To, co może jednak niepokoić bardziej, to struktura udzielonych produktów kredytowych.

Warto przeczytać: Wkrótce nowy obowiązek dla części firm w Polsce. Niedostosowanie się do dyrektywy NIS2 grozi karami

Kredyty mikroprzedsiębiorstw sposobem na przetrwanie

Kredyty są w przedsiębiorstwach jednym ze sposobów finansowania inwestycji. Rosnący odsetek udzielonych kredytów inwestycyjnych świadczy pozytywnie o rozwoju danego sektora. Tymczasem w porównaniu z kwietniem 2023 roku, w tym roku udzielono mikroprzedsiębiorstwom aż o 30% mniej kredytów inwestycyjnych. Zmalała także ilość kredytów w rachunku bieżącym. Było ich mniej o 13%. 

Dalsza analiza struktury udzielonych kredytów pokazuje, że coraz więcej mikroprzedsiębiorstw wspomaga się zewnętrznym finansowaniem, by przetrwać. O 12,5% w stosunku rocznym wzrosła ilość kredytów obrotowych udzielonych w kwietniu 2024 roku. To zobowiązanie, które służy do prowadzenia bieżącej działalności. Za jego pomocą można na przykład dokonać zakupu materiałów do produkcji.

Pożyczają głównie dwa sektory

W kwietniu udzielono mikroprzedsiębiorcom łącznie 13,4 tys. kredytów. Blisko połowę z nich zaciągnęły przedsiębiorstwa usługowe (6,4 tys., co stanowi 48%). 3,1 tys. kredytów to zobowiązania firm handlowych. To 23% ogółu. Łącznie udzielono kredytów o wartości 2,054 mld zł. Aż 1,318 mld zł z niej stanowią zsumowane zobowiązania przedsiębiorstw usługowych i handlowych. 

Największa roczna dynamika wzrostów pod kątem wartości dotyczyła również firm usługowych (wzrost o 17,6%). O 8,6% wzrosła wartość kredytów dla przedsiębiorstw handlowych. Zmalała natomiast wartość zobowiązań udzielonych w kwietniu 2024 roku firmom budowlanym. Była niższa o 6,5% niż w poprzednim roku.

Warto przeczytać: Brutalny rynek e-sklepów. Tylko co trzeci przetrwał ostatnią dekadę

Pobieranie danych ...