Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kryzys w sektorze private equity dobiega końca. Fundusze z optymizmem patrzą w przyszłość

Większość funduszy private equity spodziewa się poprawy sytuacji jeszcze w drugiej połowie 2024 roku. Tak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain&Company.

Bain&Company jest jedną z największych firm doradztwa strategicznego na świecie. Jest to również wiodący doradca funduszy private equity. Powstała w 1973 roku w USA firma ma obecnie 65 biur w 40 krajach świata. Najnowsze badanie firmy przeprowadzono wśród 1400 przedstawicieli funduszy private equity na świecie.

Jak wynika z badania, dwuletni kryzys w sektorze private equity dobiega końca. Obecnie większość funduszy spodziewa się poprawy sytuacji jeszcze w tym roku. Negatywny wpływ na rynek mają utrzymujące się wysokie stopy procentowe (FED pozostawił stopy nadal na niezmienionym poziomie) oraz niepewność geopolityczna.

Warto przeczytać: „Przyszedł moment, w którym urealniły się wyceny i oczekiwania” – Michał Kramarz, Head of Google for Startups CEE

Trudna sytuacja funduszy private equity

Eksperci Bain&Company wskazują na fakt, że coraz więcej funduszy private equity znajduje się pod presją inwestorów. Oczekują oni od nich wyjścia z inwestycji i zwrotu kapitału. Na rynku transakcji panuje jednak zastój, który utrudnia wyjście z inwestycji z atrakcyjną stopą zwrotu. W związku z tym łączna wartość i liczba aktywów sprzedanych przez fundusze na świecie może osiągnąć jedną z najniższych wartości w ciągu ostatniej dekady. Konsekwencją tej sytuacji jest również fakt, że funduszom coraz ciężej jest pozyskać nowe środki na inwestycje. Według szacunków Bain&Company wartość pozyskanego kapitału spadnie w 2024 roku o około 15% do poziomu 1,1 biliona dolarów.

„Spowolnienie na rynku private equity jest widoczne zarówno w Europie, jak i w Azji, choć wynika z innych czynników. Niższy od oczekiwanego wzrost gospodarczy w Europie Zachodniej zniechęca inwestorów, a na sytuację w Azji wpływają napięte relacje chińsko-amerykańskie” – mówi Paweł Szreder, partner Bain & Company.

W oczekiwaniu na poprawę

Wyniki badania Bain & Company pokazują, że większość funduszy private equity spodziewa się w najbliższym czasie poprawy rynkowej sytuacji. 57% z nich oczekuje ożywienia na rynku transakcji już w trzecim i czwartym kwartale 2024 roku. Niecałe 40% z badanych wykazuje jednak większą ostrożność. Szansę na odbicie widzi dopiero w roku 2025 lub w późniejszych latach. Za optymizmem funduszy powinny pójść jednak konkretne działania, by te przewidywania miały się spełnić.

Kiedy nastąpi odbicie na rynku private equity?

Źródło: Bain&Company

„Fundusze powinny zrozumieć, co w dzisiejszych trudnych warunkach jest ważne dla ich inwestorów, a następnie przełożyć te spostrzeżenia na dostosowanie strategii. Obejmuje to przede wszystkim bardziej agresywne podejście do budowania wartości spółek portfelowych. W środowisku wyższych stóp procentowych i stagnacji lub nawet spadku mnożników transakcyjnych to umiejętność szybkiej poprawy rentowności i wzrostu przychodów zadecyduje o zadowalających zwrotach z inwestycji” – analizuje Paweł Szreder.

Eksperci Bain & Company przewidują, że łączna liczba przejęć dokonanych przez fundusze private equity w 2024 roku utrzyma się na poziomie z poprzedniego roku. Wtedy wyniosła 2500. Wartość transakcji może jednak wzrosnąć do około 521 mld dolarów (wzrost o 18% rdr). Jego przyczyną będą pojedyncze, duże przejęcia na rynku amerykańskim.

Warto przeczytać: Finansowanie startupów z sektora edtech traci na popularności. Perspektywa najgorsza od lat

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.