Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Najniższe emerytury w Polsce wynoszą zaledwie kilka groszy. Od marca nastąpi waloryzacja

Emerytury w Polsce

W marcu nastąpi kolejna waloryzacja emerytur i rent — podał w komunikacie ZUS. To dobra okazja, by przyjrzeć się stawkom emerytur, które są obecnie wypłacane. Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym świadczeniem jest ogromna.

Marcowa waloryzacja oznacza w praktyce wzrost wypłacanych świadczeń o 12,12%. Objęte nią będą świadczenia długoterminowe, a więc między innymi emerytury i renty. O powyższy wskaźnik wzrosną także dodatki do świadczeń, między innymi dodatek pielęgnacyjny, a także świadczenia przedemerytalne.

Rekordowo wysoka i śmiesznie niska emerytura

Marcowa waloryzacja z pewnością ucieszy emeryta, któremu ZUS wypłaca najwyższą w Polsce kwotę świadczenia. Jak podaje portal prawo.pl, 90-letni mieszkaniec Zabrza otrzymuje miesięcznie ponad 40 tys. zł emerytury. Po drugiej stronie medalu znajduje się mieszkanka Wałbrzycha. Jej rachunek bankowy zasila co miesiąc 22 grosze z ZUS. Od marca otrzymywać będzie o 3 grosze więcej. Choć są również przypadki, gdzie wysokość emerytury nie przekracza kilku groszy…

W ubiegłym roku średnia emerytura brutto uplasowała się na poziomie 3457 zł. Średnio najwyższe świadczenia są wypłacane w województwie śląskim, a najniższe w podkarpackim. Obecnie w Polsce żyje ponad 6,1 mln emerytów. 

Przyczyny tak dużych dysproporcji

W komentarzu do tych danych wyraźnie podkreślono, że tylko legalna i długa praca daje w efekcie wyższą emeryturę. Wysokość świadczenia w całości jest zależna od środków, jakie w okresie pracy zostaną zgromadzone na emerytalnym koncie pracownika. Długi staż pracy może być niewystarczający, zwłaszcza jeśli przez jego większość pracowało się “na czarno” lub na umowie o dzieło, od której nie odprowadza się składek ubezpieczeniowych. W wypracowaniu wysokiej emerytury nie pomagają również bezpłatne urlopy i częste zwolnienia lekarskie.

Teorię zdaje się potwierdzać przykład rekordzisty z Zabrza. Mężczyzna przepracował ponad 62 lata, a na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat. Mieszkanka Wałbrzycha pobierająca z ZUSu 22 grosze zaczęła korzystać ze świadczenia w wieku 60 lat. W swojej karierze zawodowej pracowała jedynie 6 miesięcy na umowie zlecenia.

Warto przeczytać: Oszczędzanie na emeryturę: wyższe limity wpłat na IKE oraz IKZE w 2024 roku

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.