Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polacy chcą pracować w IT, ale firmy niekoniecznie chcą ich zatrudniać. Kością niezgody jest AI

branża IT

Branża IT to obszar, w którym najchętniej chcą pracować Polacy. Tak wynika z badania rynku pracy przeprowadzonego przez Randstad. Ich chęci coraz częściej spotykają się jednak ze ścianą, której przyczyn jest kilka.

Na wyniki badania Randstad w swojej publikacji powołuje się Rzeczpospolita. Widać z nich wyraźnie, że najbardziej atrakcyjnym sektorem pracy jest dla Polaków właśnie IT. Wskazało go aż 51% badanych. Kolejne miejsca zajmują branża motoryzacyjna i powiązana z nią branża komponentów motoryzacyjnych. O ile w tych sektorach sytuacja poszukujących pracy wygląda względnie dobrze, o tyle sektor IT przechodzi wyraźnie ciężki okres.

Warto przeczytać: Ważna zmiana. Przedsiębiorcy otrzymają dofinansowanie za zatrudnianie seniorów

Medialny szum jednym ze źródeł kłopotów IT

W badaniu Randstad za najważniejsze czynniki atrakcyjności pracy badani wskazali poziom wynagrodzenia i pozostałe benefity. Z tym wiąże się jeden z problemów poszukujących obecnie pracy w IT. Przez lata medialny przekaz przedstawiał tę branżę jako jedną z najlepiej płatnych, co z pewnością przyczyniło się do obrania przez wielu tego typu ścieżki kariery zawodowej

Tymczasem eksperci podkreślają, że praca programistów nie jest łatwa. Wymaga ciągłej aktualizacji zdobytej wiedzy. Z tego powodu atrakcyjne zatrudnienie znajdują najlepsi, a spora rzesza absolwentów informatyki musi się przebranżowić.

Rynek pracy w obliczu sporych zmian

Obecnie medialny przekaz informatycznego eldorado powoli dobiega końca. Dzieje się tak z powodu popularności innego, obecnie kluczowego tematu — sztucznej inteligencji. Również branża IT, a w zasadzie głównie ona, nie może oprzeć się wpływowi rozwoju AI na prowadzone przez siebie działania. Część z zarządców międzynarodowych firm zaczyna już nawet wieszczyć koniec programowania. Deklarują oni, że w coraz większej ilości procesów człowieka zastąpi sztuczna inteligencja. I choć jak zwykle w takich przypadkach bywa, rzeczywistość z pewnością nie będzie aż tak drastyczna, to nie da się ukryć, że tego typu opinie kształtują popyt na rynku pracy.

Firmy IT obecnie ograniczają zatrudnienie. Sondują jednocześnie możliwości redukcji kosztów, w tym również dzięki zastosowaniu AI. Także z tego powodu sytuacja na rynku pracy w tym sektorze staje się trudniejsza. Jak zareagują na to poszukujący pracy? To będzie widoczne w wynikach kolejnych badań. Nie da się jednak ukryć, że branża IT mimo ciągłej opłacalności staje się w perspektywie czasu coraz bardziej konkurencyjna. A konkurencję nie zawsze stanowi jedynie człowiek.

Warto przeczytać: Fala zwolnień u globalnych gigantów. Najwięksi gracze planują redukcje etatów

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.