Instalacja, która ma powstać na dachu gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej to efekt połączonych sił warszawskiego operatora i czterech wydziałów Politechniki Warszawskiej. W prace zaangażowali się naukowcy z wydziałów: Inżynierii Materiałowej, Elektrycznego, Fizyki i Chemicznego. Są one realizowane jako część konkursu STRATEG PW, będącego elementem programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.
„Ideą przedsięwzięcia jest budowa ekosystemu energetycznego w strukturze miasta. Będzie on zasilany z innowacyjnego układu magazynowania energii oraz rozproszonych źródeł energii odnawialnej. Również rozwój systemu wizualizacji sieci pozwoli osiągnąć lepsze monitorowanie obciążenia sieci i komunikację między obiektami energetycznymi” – tłumaczy Łukasz Sosnowski, menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo-Rozwojowych w Stoen Operator.
Wyższa efektywność i niższe koszty pozyskania energii
Projekt umożliwi dostarczenie miastu energii elektrycznej przy wykorzystaniu narzędzi IT. To z kolei przyczyni się do obniżenia kosztów jej pozyskania. Połączenie wszystkich rozproszonych źródeł energii będzie możliwe dzięki tzw. Inteligentnym Sieciom (Smart Grid). Dzięki temu zwiększy się efektywność nowej instalacji. Zostanie ona włączona w sieć elektroenergetyczną Warszawy.
Właściwe funkcjonowanie nowej instalacji wymaga zmodernizowania urządzeń na obszarze zasięgu jej działania. Obiekty na tym terenie będą wyposażone w elementy, które umożliwią zdalne sterowanie polami liniowymi na poziomie niskiego i średniego napięcia. Stoen Operator będzie mógł na bieżąco monitorować odczyty poszczególnych parametrów jakościowych energii. Dzięki temu zarządzanie siecią będzie łatwiejsze. To z kolei przyczyni się również do redukcji zużycia energii w przestrzeni miejskiej i podniesie komfort korzystania z sieci dystrybucyjnej. W ramach systemu Politechnika Warszawska będzie przekazywać energię operatorowi, ale także pobierać ją z niego.
Realizacja projektu
Czas realizacji projektu został zaplanowany na lata 2023-2028. Budowa instalacji na terenie Politechniki Warszawskiej rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa do jesieni 2025 roku. Oprócz samych elementów instalacji powstaną w tym czasie również metody analizy danych i algorytmy sztucznej inteligencji niezbędne do efektywnego zarządzania systemem.
Część badawcza obejmie sprawdzenie elastyczności energetycznej obszaru funkcjonowania instalacji, a także optymalizację efektywności energetycznej na tym terenie. Dostosować do siebie należy także wszystkie metody magazynowania energii tak, by robić to z jak największą efektywnością. W założeniach projektu mają powstać także ładowarki do samochodów elektrycznych, rowerów i hulajnóg, z których będą mogli korzystać pracownicy Politechniki Warszawskiej.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)