„Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” to publikacja Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zawiera dane dotyczące sektora MŚP za 2022 rok. Badanie pozwala wysnuć wnioski nie tylko na temat jego rozwoju, ale także tego, jak poszczególne firmy radzą sobie w coraz trudniejszym otoczeniu gospodarczym.
“Najnowszy raport opublikowany przez PARP pokazuje, że 20 lat naszego kraju w strukturach unijnych przyniosło nam wymierne korzyści. Ten potencjał dostrzegają również ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którzy spodziewają się, że wzrost PKB Polski przyspieszy do 3,1% w 2024 r. i 3,5% w 2025 r. Również Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2024 r. o 0,4 p.p. do 3%. Nie mam wątpliwości, że tak wysoka ocena możliwości naszego kraju za granicą jest efektem wysiłku polskich przedsiębiorców” – mówi Katarzyna Duber-Stachurska, prezes PARP.
Warto przeczytać: PARP podsumowuje wsparcie polskich startupów. Z Funduszy Europejskich otrzymały ponad 2 mld zł
Mikroprzedsiębiorstwa siłą polskiego sektora MŚP
Zgodnie z danymi z raportu w 2022 roku w Polsce istniało 2,35 mln aktywnych przedsiębiorstw niefinansowych. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie odnotowuje się ich znaczny wzrost. Jest to bowiem liczba większa o około 580 tys. niż w roku 2013 (wzrost o 32,6%). W porównaniu z rokiem 2021 ich liczba spadła o 0,3% (6225 firm).
Źródło: „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce”, PARP.
W samej strukturze polskiego sektora MŚP wyraźnie dominującym podmiotem są mikroprzedsiębiorstwa. W 2022 roku stanowiły 97,2% struktury, co daje liczbę 2,3 mln firm. Wraz ze wzrostem rozmiarów firmy maleje ich ilość w polskiej gospodarce. I tak udział firm małych to 2,1% (48,2 tys.), średnich 0,6% (14,3 tys.), a dużych to tylko 0,2% (3,8 tys.).
Źródło: „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce”, PARP.
W 2022 roku w Polsce powstało 299 714 przedsiębiorstw. W ciągu roku na rynku utrzymało się 200 856 z nich. Oznacza to, że pierwszy rok działalności przetrwały dwie z trzech nowo założonych firm. Większą przeżywalność odnotowuje się wśród osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, niż wśród osób prawnych. Stosunek ten wynosi 68,5% do 58,7%.
Obraz polskich mikroprzedsiębiorstw
Dominująca liczba polskich mikroprzedsiębiorstw w całym sektorze MŚP przekłada się również na ich wkład w PKB. W 2021 roku wyniósł on 28,2%. Jeśli brać pod uwagę PKB generowane wyłącznie przez przedsiębiorstwa, to udział w nim mikroprzedsiębiorstw to 41,5%. Co ciekawe, podmioty mikro generują również najwięcej miejsc pracy w całym sektorze. To 4,4 mln osób, co stanowi 42,5% ogółu. 74% mikroprzedsiębiorstw to firmy jednoosobowe. Przekłada się to na około 1,5 mln zatrudnionych.
Struktura polskich mikroprzedsiębiorstw zachowuje stabilność na przestrzeni lat. Najwięcej z nich działa w usługach (55,8%) i handlu (19,8%). Mikroprzedsiębiorstwa budowlane stanowią 15,6% ogółu.
Źródło: „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce”, PARP.
Jak pokazuje raport PARP, od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej liczba przedsiębiorstw w Polsce systematycznie rośnie, pomimo wielu trudności gospodarczych.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)