MamBiznes.pl

Polskie inwestycje za granicą rosną. Głównie w instrumenty dłużne

Pobieranie danych ...

Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą wyniosły w 2023 roku 10,4 mld dolarów. To oznacza wzrost w stosunku rocznym o 64%.

Informacje na ten temat opublikował Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na dane Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). Przekroczenie przez polskie inwestycje za granicą kwoty 10 mld dolarów zdarzyło się wcześniej tylko raz, konkretnie w 2016 roku. Biorąc pod uwagę ich wartość w 2021 roku, a tą z roku ubiegłego, wzrost jest jeszcze bardziej imponujący i wynosi 228%. Analitycy PIE sugerują, że ten trend może wskazywać na rosnące umiędzynarodowienie krajowych firm.

 

Źródło: opracowanie własne PIE na podstawie danych UNCTAD.

Warto przeczytać: Rynek NewConnect potrzebuje rewitalizacji. Wtedy zachęci startupy do debiutów giełdowych

Charakterystyka polskich inwestycji za granicą

Z analizy struktury polskich inwestycji za granicą wynika, że dominują w nich instrumenty dłużne. To znacząca zmiana w stosunku do roku 2022, w którym dominowały reinwestycje zysków polskich spółek na zagranicznych rynkach. Pod względem sektorowym najwięcej inwestycji to OZE. Stanowią aż 42% całej struktury. Dominującym rynkiem zagranicznym dla polskiego kapitału są Stany Zjednoczone. To tam zainwestowano 594 mln dolarów. Kolejne miejsca pod względem wartości zajmują: Czarnogóra (468 mln USD), Jordania (414 mln USD), Rumunia (216 mln USD) i Kazachstan (100 mln USD).

Inwestycje drogą do rozwoju

Z analizy Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) wynika, że około 60% przedsiębiorstw nie inwestuje. Głównym powodem jest stwierdzenie przez zarządzających braku takiej potrzeby (40%). Rzadziej jes tot brak środków na inwestycje (20%). Jak pokazuje kolejna statystyka, firmy inwestujące skuteczniej bronią się przed spadkiem wartości sprzedaży. Tego typu zjawisko dotyka 31% firm, które nie poczyniły inwestycji. W przypadku firm inwestujących wartość tego wskaźnika to 26%. Analogicznie w 22% przypadkach wartość sprzedaży w firmie, która poczyniła inwestycje wzrosła, a w firmach, które nie inwestowały, zdarzyło się to jedynie w 14% przypadków.

Warto przeczytać: Rośnie optymizm inwestycyjny sektora MŚP, a spada zapotrzebowanie na zewnętrzne finansowanie

Pobieranie danych ...