Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Recykling akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Nowy joint venture od Ascend Elements i Elemental Strategic Metals

Joint venture

AE Elemental to joint venture w zakresie recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Polsce. Został powołany przez Ascend Elements i Elemental Strategic Metals.

Joint venture oznacza wspólne przedsięwzięcie, a AE Elemental jest tego przykładem. Został powołany przez dwa podmioty, a dokładniej Ascend Elements oraz Elemental Strategic Metals. AE Elemental będzie operatorem zaawansowanego zakładu recyklingu akumulatorów Li-ion do EV w Zawierciu. Warto podkreślić, że kolejny jest planowany w centralnych Niemczech.

„Joint venture AE Elemental to kamień milowy dla Ascend Elements, reprezentujący nasz pierwszy zakład recyklingu akumulatorów na skalę komercyjną w Europie. Cieszymy się, że ściśle współpracujemy z Elemental Strategic Metals” – mówi Mike O’Kronley, dyrektor generalny Ascend Elements. „Ekspansja na rynek europejski pozwoli nam lepiej obsługiwać naszych klientów lokalnie i pomóc branży w dostosowaniu się do nowych przepisów UE, wymagających wykorzystania w nowych bateriach materiałów pochodzących z recyklingu. To doskonały moment na rozszerzenie naszej działalności” – podsumowuje O’Kronley.

Elemental Strategic Metals ma siedzibę w Zawierciu, natomiast Ascend Elements to amerykańska firma ze stanu Massachusetts.

Warto przeczytać: Politechnika Warszawska i Stoen Operator stworzą innowacyjny miejski ekosystem energetyczny

Recykling akumulatorów w Polsce

Nowy podmiot na rynku, czyli AE Elemental będzie działać w zakresie recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Dokładniej w miejscowości Zawiercie, gdzie swoją siedzibę ma Elemental Strategic Metals. Każda z firm będzie posiadać po 50% udziałów w joint venture. Ponadto będą operatorami nowo wybudowanego zakładu recyklingu wspomnianych akumulatorów.

„Nasza współpraca z Ascend Elements to więcej niż strategiczny ruch w branży recyklingu akumulatorów. To krok w kierunku objęcia pozycji kluczowego globalnego gracza w branży materiałów niezbędnych do produkcji nowych akumulatorów EV” – komentuje Paweł Jarski, prezes Elemental Holding. „Połączenie najnowocześniejszej technologii Ascend Elements z naszą wiedzą w zakresie recyklingu, dużą siecią zbiórki, platformą recyklingu i globalnymi zasięgami stawia AE Elemental na pozycji lidera na tym rozwijającym się rynku” – dodaje Jarski.

Obiekt w Zawierciu będzie odpowiedzialny za proces demontażu, rozładowania oraz recyklingu akumulatorów EV. Produktem końcowym będzie tzw. czarna masa wykorzystana między innymi do produkcji materiałów do nowych akumulatorów EV, w tym aktywnego materiału katodowego (CAM) i prekursora katody (pCAM). Zakład będzie miał zdolność recyklingu do 12 tys. ton akumulatorów rocznie, czyli około 28 tys. akumulatorów EV rocznie.

Polska to nie ostatnie słowo. Obydwie firmy planują budowę podobnego zakładu również w środkowych Niemczech. Ma on mieć zdolność recyklingu do 25 tys. ton akumulatorów rocznie.

Warto przeczytać: Wodne tramwaje sposobem na korki. Pomysł Verne i mPower

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.