Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rynek fuzji i przejęć przechodzi ożywienie i utrzyma trend wzrostowy w tym roku

Według najnowszego raportu Grant Thornton, rynek fuzji i przejęć w Polsce mocno się rozpędził. W ubiegłym roku dokonano 350 transakcji w porównaniu do 348 w 2022 roku.

Ostatnio pisaliśmy, że rynek funduszy venture capital znacznie spowolnił w 2023 roku. Jak pokazuje najnowszy raport Grant Thornton, po drugiej stronie mamy prężnie działający rynek fuzji i przejęć, inaczej nazywany M&A. W ubiegłym roku z sukcesem zrealizowano 350 transakcji, w porównaniu do 348 w 2022 roku. Największym zainteresowaniem cieszyła się branża TMT, czyli telekomunikacja, media oraz technologie.

„Warto zaznaczyć, że wzrosty na rynku M&A w Polsce odbywają się pomimo istotnych zawirowań geopolitycznych, jakie wywołuje wojna za naszą wschodnią granicą. Powodów takiej sytuacji można upatrywać w rosnącym znaczeniu strategicznym polskich przedsiębiorstw w Europie, większej dojrzałości gospodarki oraz profesjonalizacji polskiego biznesu, jak również w rosnącej konkurencji na rynku, która napędza rozwój poprzez akwizycje” – czytamy w raporcie.

rynek fuzji i przejęć

Warto przeczytać: Fundusze venture capital ograniczyły finansowanie startupów w 2023 roku. Sytuacja może się niedługo poprawić

Rynek fuzji i przejęć ma się dobrze

W Polsce nie możemy narzekać na aktywność inwestorów na rynku M&A. Jeszcze w 2020 roku, czyli kiedy wybuchła pandemia, dokonano zaledwie 205 transakcji, co było najniższym wynikiem od lat. Jednak rok później nastąpiło dynamiczne ożywienie, dzięki czemu rok 2023 należał do rekordowych. Największą aktywność na rynku, bo aż 75%, wykazują inwestorzy branżowi. W minionym roku zaobserwowano zwiększony ruch funduszy inwestycyjnych.

„W 2023 roku w Polsce odnotowaliśmy rekordową liczbę 350 transakcji fuzji i przejęć co oznacza, niemal 30 transakcji miesięcznie i jedno sfinalizowane przejęcie dziennie. Jeszcze w latach 2017–2021 średnia liczba transakcji w Polsce oscylowała w granicach 240, podczas gdy lata 2022 oraz 2023 to zdecydowane ożywienie rynku transakcyjnego i skokowy wzrost rocznego wolumenu transakcji do około 350. Warto odnotować, że polski rynek M&A idzie tym samym pod prąd globalnym trendom – wysoka aktywność i wzrosty rynku w Polsce w 2023 r. odbywały się w czasie, gdy na świecie notowaliśmy blisko 25% spadki wolumenu transakcji” – wskazuje Mateusz Biegajło Senior Manager, Zespół M&A.

Jak wskazuje ekspert, polskie przedsiębiorstwa przyciągają inwestorów wysoką jakością świadczonych usług. Szczególnie widoczny jest ten trend w branży IT. Drugie miejsce zajęły produkty konsumenckie. Inwestorzy interesowali się również medycyną oraz biotechnologią. Wzrost liczby transakcji na rynku M&A powinien utrzymać się w kolejnych miesiącach, gdyż coraz większa grupa zagranicznych inwestorów uwzględnia Polskę jako atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału.

„Duże zainteresowanie branżą TMT oraz medycyną i biotechnologią widoczne jest również w relatywnie wysokich wycenach w porównaniu do pozostałych sektorów. Obydwie branże stanowią także jedne z najdynamiczniej rozwijających się segmentów polskiej gospodarki. Kolejne miesiące 2024 r. zapowiadają się optymistycznie w zakresie transakcji M&A. Przewidywany przez ekonomistów spadek inflacji, a co za tym idzie perspektywa obniżek stóp procentowych, stosunkowo niskie bezrobocie, a także możliwość wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy powinny sprzyjać rozwojowi rynku” – komentuje Małgorzata Kaczmarczyk-Białecka, Partner Corporate Finance.

transakcje

Zagrożenia dla rynku M&A

Choć prognozy wskazują, że trend wzrostowy zostanie utrzymany na rynku fuzji i przejęć, to należy liczyć się z kilkoma ryzykami. Małgorzata Kaczmarczyk-Białecka podkreśla, że wciąż należy obserwować napiętą sytuację za naszą wschodnią granicą. Polska jest nadal rozwijającym się rynkiem, jednak ze względu na coraz większą dojrzałość przyciąga inwestorów.

Również znaczący spadek inflacji i perspektywa obniżka stóp procentowych może sprzyjać inwestorom branżowym. Rynek obecnie wycenia potencjalne ruchy w dół polityki pieniężnej na około 100 punktów bazowych w całym 2024 roku. Na razi Rada Polityki Pieniężnej wyczekuje pierwszej w tym roku projekcji inflacji. Zostanie ona opublikowana już w marcu przez Narodowy Bank Polski.

Źródło grafik: Raport Grant Thornton

Warto przeczytać: 2023 rok był rekordowy pod względem upadłości firm. Spadek inflacji i obniżka stóp procentowych mogą sprzyjać przedsiębiorcom w tym roku

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.