Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rywal Neuralink rozszerza skalę działania. Synchron chce leczyć chorobę Parkinsona

Twórca urządzeń, które podobnie jak implant Neuralink oddziaływają na ludzki mózg, jest o krok od ulepszenia swojej technologii. Firma Synchron twierdzi, że jej urządzenie Stentrode pomoże w leczeniu kilku poważnych chorób.

O kluczowym momencie rozwoju firmy poinformował jej założyciel. Tom Oxley podczas szczytu Bloomberg Tech Summit zdradził, że w Synchron pracują nad dodaniem nowych funkcji do swojego urządzenia Stentrode. Władze firmy zamierzają zwrócić się w niedługim czasie do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków tak, by ta potwierdziła możliwość zastosowania urządzenia w leczeniu padaczki i choroby Parkinsona.

Warto przeczytać: Sztuczna inteligencja przyspiesza rozwój humanoidalnych robotów. Czy zastąpią człowieka?

Synchron walczy z Neuralink przy wsparciu gigantów

Jeśli agencja potwierdzi tę funkcjonalność, będzie to dla Synchron bardzo ważny krok w osiągnięciu przewagi nad Neuralink Elona Muska. A można stwierdzić, że ciężko o lepszy czas, by tę przewagę zbudować. Startup Muska poinformował niedawno, że u pacjenta, któremu wszczepiono do mózgu implant Link, odnotowano zanik części połączeń. Urządzenie Stentrode ma nad Link tę przewagę, że jego montaż nie wymaga operacji mózgu. Przeciwnie, wszczepia się je do żyły szyi, a naczynia krwionośne transportują impulsy na szczyt kory ruchowej mózgu. 

Już teraz Stentrode, podobnie jak Link, ma umożliwiać sterowanie urządzeniami zewnętrznymi za pomocą myśli. Dodanie do niego nowych funkcjonalności związanych z leczeniem niektórych chorób z pewnością pomoże w jego popularyzacji. Obecnie znajduje się w fazie testów klinicznych i zostało wszczepione pierwszym pacjentom w USA. Firma nie ukrywa swojej strategii i chce otwarcie rywalizować z Neuralink. Pikanterii tych deklaracji dodaje fakt, że Synchron jest wspierany przez Jeffa Bezosa i Billa Gatesa.

Czas pokaże, czy to wsparcie i nowa technologia pozwoli na pokonanie Elona Muska. Z pewnością nie będzie to zadanie łatwe. Zwycięzcą z pewnością będzie jednak nauka, która skorzysta na tej prestiżowej rywalizacji.

Warto przeczytać: Problemy z implantem Neuralink od Elona Muska. Jego część uległa uszkodzeniu w mózgu człowieka

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.