Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rząd chce kontrolować modele AI. W planach Komisja Nadzoru Sztucznej Inteligencji

Blady strach mógłby właśnie paść na wszystkie modele AI. Oczywiście gdyby miały uczucia. W rządzie myśli się o uregulowaniu sztucznej inteligencji. W tym celu miałby powstać specjalny organ — Komisja Nadzoru Sztucznej Inteligencji.

O tych ambitnych planach na antenie radia TOK FM powiedział wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski. Byłoby to naturalnym następstwem wdrożenia AI Act, unijnego aktu o sztucznej inteligencji. Ten nakłada szereg nowych kompetencji na regulatorów. Komisja Nadzoru Sztucznej Inteligencji ułatwiłaby sprawniejsze i efektywniejsze realizowanie nowych obowiązków. W zamyśle ma być również rozwiązaniem korzystniejszym finansowo niż rozproszenie obowiązków na szereg pomniejszych organów.

Warto przeczytać: Unijny akt o sztucznej inteligencji zmieni zasady zarządzania danymi. Europa w przeddzień wejścia w życie AI Act

Komisja Nadzoru Sztucznej Inteligencji obiektem konsultacji

Do powołania nowego organu jest jednak jeszcze daleka droga. Standerski podkreślił, że plany utworzenia komisji mają być dopiero elementem konsultacji wewnątrz resortu. Projekt jej powołania ma zostać złożony w 2025 roku. Swoją działalność organ miałby zacząć rok później.

Obiektem zainteresowania Komisji Nadzoru Sztucznej Inteligencji (KNSI) będzie weryfikacja modeli AI pod kątem unijnego AI Act. Zwłaszcza modele o wysokim ryzyku stosowane w kluczowych sektorach, takich jak ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości czy transport. Byłyby one kontrolowane ze względu na certyfikację i pochodzenie danych.

KNF wzorem

W zamyśle wiceministra cyfryzacji przy powstawaniu KNSI należy czerpać z dobrych wzorców z innych organów. Jako przykład Standerski podaje Komisję Nadzoru Finansowego. Pierwszą z propozycji jest sposób mianowania przewodniczącego organu. Zdaniem wiceministra powinien on być desygnowany przez premiera. 

Jednak zarówno to, jak i sposób ustalania składu KNSI, ma być uzgodnione w konsultacjach. Oby osoby decyzyjne poradziły w nich sobie bez pomocy sztucznej inteligencji.

Warto przeczytać: Sztuczna inteligencja to mocny punkt sektora MŚP. Radzi sobie lepiej z AI niż duże firmy

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.