Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Skarbówka zyska informacje o internetowych sprzedawcach. Sejm wprowadza dyrektywę DAC7

DAC7

To już pewne — internetowe serwisy sprzedażowe będą gromadzić i raportować informacje o swoich użytkownikach. Sejm przyjął nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.

Przyjęta w czwartek nowelizacja jest wprowadzeniem do krajowego systemu prawnego unijnej dyrektywy DAC7. Jej założeniem jest ściślejsze monitorowanie zarabiania w Internecie, a co się z tym wiąże, ograniczenie unikania opodatkowania. Za jej przyjęciem głosowało 236 posłów, 192 było przeciwnych. Ustawa będzie teraz procedowana w Senacie RP. Jej przepisy mają wejść w życie od 1 lipca bieżącego roku.

Warto przeczytać: Rząd chce kontrolować modele AI. W planach Komisja Nadzoru Sztucznej Inteligencji

Główne obszary raportowania DAC7

Nowe przepisy nakładają na operatorów internetowych platform określone obowiązki związane z raportowaniem danych o użytkownikach. W myśl regulacji zgodnych z DAC7 wprowadza się obszary czynności, które będą objęte nowym obowiązkiem. To odpłatne udostępnianie nieruchomości i środków transportu, a także osobiście świadczone usługi. Urzędy skarbowe będą więc dysponować danymi użytkowników, którzy wynajmują za pośrednictwem Internetu mieszkania i domy, ale także oferującymi usługi, np. fryzjerów i kosmetyczek. Obszarem, który może dotyczyć największej grupy osób, jest internetowa sprzedaż towarów.

Ważne wyłączenie

W myśl nowych przepisów nie każdy sprzedający w Internecie będzie podlegał raportowaniu. Obowiązek nie będzie obejmował osób, które w okresie sprawozdawczym opublikowały mniej niż 30 ofert. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy zysk z mniejszej niż zakładana ilości sprzedaży przekroczył równowartość 2000 euro.

Co ciekawe, choć ustawa dopiero wejdzie w życie, to sprzedawcy będą zobowiązani do zgłoszenia  danych wstecznych. Dotyczy to lat 2023-2024 w całości.

Warto przeczytać: Kontrole fiskusa nabierają tempa. Urzędy skarbowe zaczyna interesować konkretna grupa podatników

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.