Inwestycje w obszarze informatyzacji często były poza zasięgiem mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Najnowsze programy pomocowe Unii Europejskiej mają pomóc tym podmiotom w transformacji cyfrowej. Dzięki temu otrzymają one szansę nie tylko na szybszy rozwój, ale także utrzymanie na rynku i sprostanie większej konkurencji.
Obecnie środki można pozyskać z czterech programów. Fundusze Europejskie dla Regionów obejmują 16 programów wojewódzkich. Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to program dla wybranych województw. Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) jest programem o zasięgu krajowym. W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dodatkowe środki zostaną przeznaczone na odbudowę krajowej gospodarki po pandemii.
Warto przeczytać: Cyberbezpieczeństwo to przyszłość IT. Badanie Just Join IT odkrywa perspektywy branży
Dotacje na IT
W ramach transformacji cyfrowej, przedsiębiorstwa korzystając z różnych programów, mogą otrzymać dofinansowanie o szerokim zakresie. Katalog wydatków obejmuje między innymi: zakup sprzętu IT, licencji na oprogramowanie, usług doradczych i wdrożeniowych czy szkolenia. Część z tego typu programów funkcjonuje dla niektórych województw już od początku roku. Niektóre z nich będą mogły być stosowane do wykorzystania systemów chmurowych i sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwie. By ułatwić proces ubiegania się o dotacje, firmy oferujące systemy ERP oferują swoim klientom pomoc w ich pozyskaniu.
„Wiemy, jak trudne może być odnalezienie się w gąszczu przepisów unijnych, dlatego staramy się wspierać naszych klientów. Informujemy o dostępnych dotacjach na IT, weryfikujemy czy dana firma ze względu na branżę, w jakiej działa, i planowaną inwestycję ma możliwość pozyskania dofinansowania na cyfryzację, wspieramy na etapie pisania projektu unijnego. Takie całościowe wsparcie jest niezwykle ważne. Przedsiębiorstwo nie zostanie bowiem z planem transformacji cyfrowej, który na etapie realizacji okaże się nierealny” – tłumaczy Magdalena Trybus, Kierownik ds. finansowania w sektorze Comarch Enterprise Solutions.
Kwota dotacji
Należy pamiętać, że niezależnie od programu, kwota dofinansowania nie obejmuje całości inwestycji. Reguły programów wymagają wniesienie od przedsiębiorcy wkładu własnego. Jego wysokość może się różnić ze względu na poziom rozwinięcia danego województwa. Często im niższy, tym kwota wymaganego wkładu własnego również jest mniejsza. Wpisuje się to w unijną politykę wyrównywania szans w gospodarce.
Czynnikiem warunkującym wysokość wkładu własnego jest również wielkość przedsiębiorstwa. Te najmniejsze mogą liczyć na jego wartości niższe o 10 lub 20% od pozostałych. Maksymalny poziom dofinansowania w programach regionalnych wynosi 70% wartości inwestycji. Programy gdzie wsparcie udzielane jest w ramach pomocy de minimis mogą udzielić go na wartość nawet 85% inwestycji, bez względu na wielkość wnioskodawcy.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)