Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Szkocka whisky ciągle atrakcyjna dla inwestorów. Eksport to 43 butelki na sekundę

szkocka whisky

Wartość eksportu szkockiej whisky przekroczyła 5,6 mld funtów w 2023 roku. Mimo że jest to niższa wartość niż 6,2 mld funtów rok wcześniej, to wciąż robi wrażenie. W każdej sekundzie eksportowane są 43 butelki tego trunku.

Powyższe dane są elementem raportu Scotch Whisky Economic Impact. Został on przygotowany przez Scotch Whisky Association. Światowa sprzedaż whisky w 2023 roku wyniosła 1,7 mld butelek. Jej największe wzrosty notuje się w krajach azjatyckich, takich jak Chiny, Tajwan czy Singapur. 

Spośród państw Unii Europejskiej do największych importerów szkockiej whisky należą Niemcy, Francja, Hiszpania i Polska. W 2023 roku do Polski zaimportowano 45 milionów butelek whisky. W 2021 roku udział Polski w światowym eksporcie trunku wyniósł 3,9%.

Whisky to wciąż dobra inwestycja

Dane z raportu Scotch Whisky Economic Impact wskazują, że whisky wciąż jest pożądanym towarem na rynku alkoholi premium. Co ciekawe znaczny potencjał przejawia również jako produkt inwestycyjny. Jako że nie jest powiązane z rynkiem akcji, wielu inwestorów stosuje je jako dobre uzupełnienie portfela inwestycyjnego.

Na zainteresowanie inwestorów z pewnością wpływają również długoterminowe prognozy. Według IWSR Drinks Market Analysis szkocka whisky będzie w latach 2022-2027 odnotowywała stały wzrost sprzedaży. Prognozuje się, że w Indiach jej sprzedaż w okresie 2019-2027 wzrośnie aż sześciokrotnie.

Wśród zagrożeń dla inwestorów wymienia się opóźnienie dostaw związane z niewystarczającą dostępnością beczek. Eksperci wskazują także na problem cła, które rząd Wielkiej Brytanii zamroził do 1 sierpnia 2024 roku. Nie powinno to jednak zmienić kierunku przyszłych prognoz.

„Rynek szkockiej whisky pomimo wszystkich zawirowań na świecie, takich jak pandemia, wojna na Ukrainie czy Brexit nadal jest wiodący pod kątem prestiżu i jakości. Dlatego też kupowanie whisky w beczkach jest sensowną lokatą kapitału, bo opiera się na rynku towarowym” – podkreśla Krzysztof Maruszewski, dyrektor zarządzający Stilnovisti.

Warto przeczytać: Zaczynał od jednoosobowej działalności gospodarczej, teraz zadebiutuje na giełdzie. Mentzen SA rozpoczyna ofertę publiczną akcji

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.