Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Sztuczna inteligencja zagraża pracownikom. Niepokojące dane z Wielkiej Brytanii

sztuczna inteligencja praca

Blisko osiem milionów miejsc pracy może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję. Tak wynika z szacunków Instytutu Badań nad Polityką Publiczną (IPPR) w Wielkiej Brytanii.

Głębsza integracja stanowisk pracy z narzędziami AI może być jednocześnie pożegnaniem dla wielu z pracujących. Obecnie sztuczna inteligencja odpowiada za 11% procesów wykonywanych przez brytyjskich pracowników. Według danych IPPR jej rozwój może sprawić, że liczba ta osiągnie nawet 60%. Zdaniem instytutu wiąże się to obecnie ze sporym zagrożeniem dla pracowników.

Najbardziej „podatne” na zastąpienie przez AI mają być prace wykonywane w niepełnym wymiarze godzin, a także stanowiska zaplecza związane z dalszą obsługą klienta. IPPR nie wyklucza jednak, że ciągły rozwój sztucznej inteligencji może mieć w późniejszym czasie wpływ także na lepiej płatne stanowiska.

Warto przeczytać: Amerykański startup pozyskał 30 mln dolarów. Chce wspomóc księgowych sztuczną inteligencją

Problemy brytyjskiego rynku pracy

Wielka Brytania od wielu lat zmaga się z problemem zbyt małej produktywności krajowego rynku pracy. By go rozwiązać, rząd postanowił postawić na rozwój sztucznej inteligencji. Brytyjski minister skarbu ogłosił inwestycję o wartości 800 mln funtów. Ma ona na celu rozwój technologiczny, pozwalający użyć AI do zwiększenia produkcji sektora publicznego. To, co miało rozwiązać jeden problem, szybko może stać się jednak źródłem kolejnego. Wszystko zależne jest jednak od dalszych działań brytyjskiego rządu.

„Istniejąca już generatywna sztuczna inteligencja może doprowadzić do poważnych zakłóceń na rynku pracy lub może znacznie pobudzić wzrost gospodarczy, w obu przypadkach będzie to przełomowa sytuacja dla milionów z nas” – powiedział Bloomberg Carsten Jung, starszy ekonomista w IPPR.

Konieczne działania

Naukowcy z IPPR szacują, że bez wprowadzenia przez rząd zmian, sztuczna inteligencja przyczyni się do likwidacji ośmiu milionów miejsc pracy. Wynika to z niewielkiego przygotowania pracowników do współpracy z narzędziami AI. Spośród sprawdzonych 10 tys. kont na LinkedIn w Wielkiej Brytanii, tylko 32 osoby zadeklarowały umiejętności związane ze sztuczną inteligencją, np. uczenie maszynowe. Dodatkowo mniej niż połowa brytyjskich firm inwestuje w podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Eksperci apelują do rządu o konkretne działania. Stwierdzają, że należy opracować kompleksowy program wspierający wprowadzanie sztucznej inteligencji i automatyzacji w całej gospodarce. W przeciwnym wypadku nowe rozwiązania zostaną zawłaszczone przez największe podmioty. Dodatkowo powinno się wprowadzić system zachęt fiskalnych do zwiększania etatów, a także wspierać ekologiczne miejsca pracy, w których możliwości automatyzacji są znacznie mniejsze. 

Jest o co grać, bo zgodnie z danymi IPPR właściwie przeprowadzony proces rozwoju AI może przynieść brytyjskiej gospodarce zysk aż 306 mld funtów rocznie bez utraty miejsc pracy. Jak widać, sztuczna inteligencja może stanowić znaczącą pomoc w gospodarce, jednak to człowiek musi właściwie pokierować procesami jej wprowadzenia.

Warto przeczytać: Coraz więcej polskich firm korzysta na sztucznej inteligencji. Powstała mapa polskich rozwiązań AI

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.