Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Coraz więcej polskich firm korzysta na sztucznej inteligencji. Powstała mapa polskich rozwiązań AI

Mapa polskich rozwiązań AI

Dynamiczny rozwój rozwiązań AI sprawia, że mogą być one wykorzystywane w coraz szerszym obszarze. Polski Fundusz Rozwoju prognozuje, że sztuczna inteligencja w przyszłości będzie powszechnie wykorzystywana w polskich przedsiębiorstwach.

Korzyści stosowania narzędzi AI w firmie to nie tylko optymalizacja finansowa. Sztuczna inteligencja pomaga zwiększyć wydajność operacyjną przy równoczesnym poprawieniu parametrów ekologicznych prowadzonych działań. Firmy implementujące rozwiązania AI stają się nie tylko bardziej konkurencyjne, ale lepiej realizują cele zrównoważonego rozwoju, chociażby poprzez mniejsze zużycie materiałów i energii. 

Systematyzacji działań krajowego biznesu w zastosowaniu narzędzi AI podjął się Polski Fundusz Rozwoju. Departament Rozwoju Innowacji PFR przygotował Mapę Polskich Rozwiązań AI.

Warto przeczytać: Polska ma potencjał, by stać się znaczącym graczem na międzynarodowej scenie startupowej – Raport „Rynek akceleracji w Polsce”

Mapa rewolucyjnych innowacji

Założeniem twórców mapy jest prezentacja rozwiązań, które zmieniają polski rynek technologiczny, ale również i światowy. W celu zapewnienia większej przejrzystości mapa została pogrupowana według przedsiębiorstw z pięciu obszarów. Wyróżniono zrównoważony rozwój, cyberbezpieczeństwo, analizę danych, administrację i finanse oraz marketing i sprzedaż.

Źródło grafiki: Polski Fundusz Rozwoju

PFR planuje publikacje kolejnych tego typu zestawień. Będą one rozszerzone o kolejne branże, takie jak: ESG, marketing, administracja i HR. Mapa nie jest zbiorem zamkniętym. Jeśli firma implementująca rozwiązania AI chce do niej dołączyć, wystarczy na stronie funduszu wypełnić formularz rejestracyjny. Po pozytywnej weryfikacji działań firmy zostanie ona umieszczona w zestawieniu.

AI przyczyną głębszej transformacji

Badania pokazują, że polski biznes coraz śmielej korzysta ze wsparcia narzędzi AI. Raport „Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0” przygotowany przez SAP wskazuje kierunki, w których używane są one w Polsce najczęściej. Korzystanie z AI zadeklarowało aż 45% firm z obszaru marketingu, 42% zajmujących się obsługą klienta, a 38% z branży e-commerce. 

Co ciekawe, aż 42% badanych zadeklarowało, że korzystało ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących rozwoju firmy. Na tej podstawie można stwierdzić, że AI i korzystanie z systemów na niej opartych jest często przyczyną i początkiem głębszej transformacji przedsiębiorstwa.

Warto przeczytać: Biznesowa mapa dla startupów od Huge Thing i PFR Ventures. Korporacje chętnie podejmują współpracę z innowacyjnymi firmami

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.