Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Udany debiut giełdowy Tempus AI. Firma wspierana przez Google przyciągnęła sporo inwestorów

Nasdaq

Wykorzystująca sztuczną inteligencję w diagnostyce medycznej firma Tempus AI ma za sobą obiecujący debiut na giełdzie Nasdaq. Firma zebrała ponad 410 mln dolarów finansowania.

Tempus AI to firma z siedzibą w Chicago, założona w 2015 roku. Przedsiębiorstwo wykorzystuje sztuczną inteligencję do przetwarzania danych medycznych. Dzięki zastosowanej technologii możliwy jest skuteczniejszy dobór terapii przez lekarza. Rozwiązania proponowane przez Tempus AI ułatwiają również współpracę pomiędzy lekarzem a pacjentem. Umożliwiają także interpretację testów laboratoryjnych z zastosowaniem AI, dzięki czemu ich wyniki są bardziej precyzyjne.

Warto przeczytać: Kosmiczne zapowiedzi Elona Muska. Tesla ma być warta 25 bilionów dolarów

Tempus AI na giełdzie Nasdaq

W ubiegłym tygodniu odbył się debiut Tempus AI na giełdzie Nasdaq. Spółka wyceniła jedną akcję na wartość 37 dolarów. W swoim zgłoszeniu do IPO precyzyjnie określiła cel i motywację giełdowego debiutu.

„Staramy się uwolnić prawdziwą moc medycyny precyzyjnej, tworząc inteligentną diagnostykę poprzez praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej. Inteligentna diagnostyka wykorzystuje AI, w tym generatywną sztuczną inteligencję, aby testy laboratoryjne były dokładniejsze, dostosowane i spersonalizowane. Sprawiamy, że testy stają się inteligentne, łącząc wyniki laboratoryjne z danymi klinicznymi pacjenta, personalizując w ten sposób wyniki” – podkreślono w komunikacie..

Oferta spółki zyskała duże zainteresowanie inwestorów. Sprzedano 11,1 mln akcji, co przyniosło zysk w kwocie 410,7 mln dolarów. Kapitalizacja rynkowa wyniosła 6,65 mld dolarów, a pierwszy dzień notowań zakończył się wzrostem o 9%. Jak podaje PitchBook, głównymi inwestorami w spółkę są Google, Baillie Gifford, Franklin Templeton, NEA i T. Rowe Price.

Warto przeczytać: Kryzys w sektorze private equity dobiega końca. Fundusze z optymizmem patrzą w przyszłość

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.