Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ważna współpraca Centrum Medycyny Konopnej. Grupa wprowadzi do aptek nowe produkty konopne

Centrum Medycyny Konopnej

12 produktów na bazie marihuany medycznej na receptę już wkrótce znajdzie się w polskich aptekach. To efekt współpracy Centrum Medycyny Konopnej i niemieckiej firmy Sanity Group.

Centrum Medycyny Konopnej jest grupą kapitałową, która od 2021 roku działa na rynku konopnym. Posiada wyspecjalizowaną placówkę medyczną, w której prowadzona jest terapia medyczną marihuaną. Oprócz tego spółka zajmuje się wprowadzaniem na rynek surowców i produktów na bazie konopii. I to właśnie z tym działaniem związana jest nowa współpraca grupy.

Warto przeczytać: Google i Bayer ogłaszają współpracę. Pomogą radiologom pracować efektywniej

Większa dostępność leków

Sanity Group to niemiecka firma farmaceutyczna. Jest jednym z największych podmiotów na rynku światowej branży konopnej. Dzięki nawiązanej współpracy pomiędzy firmą a Centrum Medycyny Konopnej polska spółka uzyskała wyłączne prawo do rejestracji i wprowadzania na krajowy rynek produktów Sanity Group. Ma to rozwiązać problem dostępności tego typu leków w Polsce. CMK już złożyło wnioski o rejestrację pierwszych produktów.

„CMK złożyło wnioski rejestracyjne na susz kwiatów konopi o kilku stężeniach THC. Aktualnie nie ma w Polsce drugiego podmiotu, który oferuje tak wiele opcji terapeutycznych opartych na medycznej marihuanie. Patrząc na kombinacje stężenia THC, rodzaje i odmiany konopi oraz zawartość terpenów, nasze portfolio obejmować będzie 11 suszy marihuany medycznej. Dodatkowo złożyliśmy wniosek na ekstrakt z konopi” – mówi Rafał Szabłowski, członek zarządu CMK odpowiedzialny za rozwój i komercjalizację produktów.

Ulga dla chorych

Odbiorcami nowych produktów mają być pacjenci zmagający się z chorobami neurologicznymi, nowotworowymi oraz bólem różnego pochodzenia. Wybór konkretnych produktów został poprzedzony audytem dostępności w polskich aptekach. Przeprowadzono również badanie potrzeb na grupie ponad tysiąca respondentów. Działania pozwoliły na właściwy dobór leków, na które jest największe zapotrzebowanie.

„Planowane wprowadzenie na polski rynek szerokiej oferty produktów z konopi medycznych to dla nas, branży konopnej i dla pacjentów milowy krok. Dzięki temu zwiększy się dostępność różnorodnych opcji terapeutycznych, co pozwoli lepiej dopasować leczenie do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Pacjenci będą mieli większy wybór produktów, co może poprawić skuteczność terapii. Nasze działanie może także przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat potencjału tej formy terapii oraz do poprawy akceptacji dla innowacyjnych rozwiązań medycznych. Jestem przekonany, że takie portfolio produktów umocni też naszą pozycję na rynku i wpłynie korzystnie na nasz dalszy rozwój” — komentuje Jakub Smęda, prezes Centrum Medycyny Konopnej.

Obecnie w kraju dostępnych jest kilkanaście produktów z medyczną marihuaną. Wprowadzenie nowych produktów na receptę na rynek planowane jest na II połowę 2024 roku.

Warto przeczytać: Większa dostępność badań genetycznych w Polsce dzięki spółce DNA Medical Group

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.