Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Większa dostępność badań genetycznych w Polsce dzięki spółce DNA Medical Group

dna medical group

Badania genetyczne znajdują zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny. Co się z tym wiąże, rośnie zapotrzebowanie na ich dostępność. Naprzeciw oczekiwaniom branży wychodzi działalność DNA Medical Group. 

DNA Medical Group jest krajową firmą specjalizującą się w badaniach genetycznych. Funkcjonuje na rynku od czerwca 2023 roku, jednak już zajmuje ważne miejsce w branży. Jest tak, ponieważ jako jedyna w kraju oferuje pełny zakres badań WES (sekwencjonowanie całego eksomu) oraz WGS (sekwencjonowanie genomu). Oprócz tego firma produkuje również polski test NIPT. Umożliwia on wykonanie badań przesiewowych, które oszacują ryzyko wystąpienia u dziecka chorób i wad genetycznych.

Warto przeczytać: Medinice coraz bliżej komercjalizacji pierwszego urządzenia. Spółka z branży medtech podsumowuje miniony rok

Zaawansowanie technologiczne podstawą działania

Firma swoją działalność prowadzi w jednym z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie laboratoriów w kraju. Znajduje się w Łodzi i zatrudnia około 20 specjalistów. W DNA Medical Group podkreślają, jak ważny w kontekście zwiększenia dostępności badań genetycznych w kraju jest najwyższej klasy sprzęt.

Badania genetyczne stają się coraz ważniejsze i coraz częściej są wykorzystywane w procesie diagnostyki i leczenia wielu schorzeń. Popularyzacja tych badań przyśpiesza i zwiększa ich skuteczność. Z drugiej strony obrót próbkami DNA i wynikami badań stanowi istotne wyzwanie w zakresie zbiorowego bezpieczeństwa. Dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny, by zaoferować szpitalom i placówkom diagnostycznym możliwość wykonania badań WES i WGS na terenie Polski. Dzięki temu całe badanie jest również szybsze i tańsze” – wyjaśnia Izabela Czuraj, prezes zarządu DNA Medical Group.

Badanie WES pomaga określić ryzyko wystąpienia różnego rodzaju nowotworów i innych chorób. Dostępność badania w Polsce dzięki DNA Medical Group pomaga znacząco przyspieszyć proces diagnostyki. W ten sposób zmniejszają się również koszty jego przeprowadzenia. Większe jest także bezpieczeństwo samego procesu. Pomijane jest ryzyko transportu materiału genetycznego za granicę. 

Holistyczne podejście DNA Medical Group

Oprócz badań WES i WGS firma opracowała również pierwszy polski test NIPT. Działalność spółki nie ogranicza się jednak jedynie do tworzenia autorskich rozwiązań. W celu wspierania pacjentów i ich rodzin DNA Medical Group współpracuje z uniwersytetami i placówkami medycznymi w całym kraju. Firma wyraża również gotowość do współpracy badawczej tak, by umożliwić szybszy rozwój genetyki w Polsce. W spółce pracują również nad rozwojem leków, które mogłyby być stosowane u pacjentów z chorobami genetycznymi. 

Warto przeczytać: Google i Bayer ogłaszają współpracę. Pomogą radiologom pracować efektywniej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.