MamBiznes.pl

Bezrobotni zakładają firmy i tworzą miejsca pracy

Pobieranie danych ...

Coraz większa jest rzesza osób bezrobotnych, które decydują się na założenie firmy dzięki dotacjom z Powiatowych Urzędów Pracy. Jak wynika z danych statystycznych większość z tych osób radzi sobie w biznesie bardzo dobrze i nadal prowadzi swoje firmy. Niektóre początkujące firmy tak się rozwinęły, że ich założyciele zatrudniają lub zamierzają zatrudnić pracowników.

„Bezrobotni mogą ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej od 2004 roku. Wtedy weszła w życie ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Wcześniej mogli starać się o nisko oprocentowane pożyczki na ten cel. Kwota dotacji wynosi od 2004 roku równowartość pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie – 14,8 tys. zł. Bezrobotny może ubiegać się także o niższą kwotę dotacji. – Zwykle bezrobotni wnioskują o maksymalną kwotę – mówi Alicja Stelmaszczyk z powiatowego urzędu pracy (PUP) w Nidzicy. „ – czytamy w „Gazecie prawnej”.

”Coraz więcej osób otrzymuje takie wsparcie. Tylko w pierwszych trzech kwartałach tego roku dzięki środkom z Funduszu Pracy powstało prawie 37 tys. firm. Można szacować, że do końca roku będzie ich 50 tys. To o ponad 5 tys. więcej niż w 2007 roku. W 2006 roku firmę w ten sposób założyło 33,7 tys. osób, a w 2005 – 27,9 tys.” – pisze „Gazeta prawna”.

Nie ma prowadzonych dokładnych statystyk na temat efektywności wykorzystania przyznanych bezrobotnym środków. Szacunki wskazują, że większość osób, które pozyskało dotację nadal prowadzi swój biznes. Według gazety, bezrobotni , którzy rozpoczęli działalność gospodarczą dzięki dotacji z PUP utworzyli nawet 200 tysięcy miejsc pracy.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule Pawła Jakubczaka

Pobieranie danych ...