Fundusze venture capital ograniczyły finansowanie startupów w 2023 roku. Sytuacja może się niedługo poprawić

W 2023 roku zainwestowany kapitał funduszy venture capital wyniósł 2,1 mld zł. Wartość finansowania spadła w ubiegłym roku o ponad 40% względem 2022 roku. PFR Ventures i Inovo.vc prezentuje najnowsze dane o rynku venture capital.

Własny biznes nadal jest pożądany przez Polaków. Jednak większość z nich nie jest gotowa na ten krok

Choć Polacy nadal deklarują chęć otwierania własnych działalności gospodarczych, to tylko część z nich jest gotowa zrobić to w najbliższym czasie. Intermarché i Bricomarché publikują swój pierwszy Indeks Przedsiębiorczości.

Czy sztuczna inteligencja faktycznie zabierze miejsca pracy? Zdaniem eksperta AI to bardziej ewolucja niż rewolucja

Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, sztuczna inteligencja zabierze aż 40% miejsc pracy. Pytamy eksperta czy AI faktycznie wywoła rewolucję na rynku pracy.

Europa Środkowo-Wschodnia nadal nie jest atrakcyjna dla funduszy VC. Program finansowany przez UE ma to zmienić

Startupy z Europy Środkowo-Wschodniej otrzymują zaledwie ułamek kapitału od funduszy venture capital w Europie. Aby zmniejszyć lukę inwestycyjną powstał program Healthy Investment Central Eastern Europe.

Startupy z branży krypto i blockchain straciły na znaczeniu. Inwestycje funduszy VC spadły o blisko 70%

Pomimo że kurs Bitcoina wzrósł w 2023 roku o ponad 150%, to startupy z branży kryptowalut nie miały łatwego czasu. W ubiegłym roku fundusze venture capital przeznaczyły o blisko 70% mniej kapitału na biznesy związane z krypto oraz technologią blockchain.

Program „Seeds of Bravery” dla ukraińskich startupów. Wartość finansowania wyniesie 20 mln euro

Projekt Seeds of Bravery o wartości 20 mln euro jest kierowany do ukraińskich startupów, aby wesprzeć rozwój ich innowacyjnych pomysłów. Program jest finansowany przez Komisję Europejską.

Krajowy System e-Faktur opóźniony. Ministerstwo Finansów wykryło krytyczne błędy

Miała być rewolucja, a jednak będzie ewolucja. Ministerstwo Finansów opóźnia obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur. Na razie nie podano nowej daty wejścia w życie KSeF.

Rynek VR skurczył się w 2023 roku. Mimo to Mark Zuckerberg nadal inwestuje i wierzy w Metaverse

Do niedawna metaverse było jednym z najgorętszych haseł. W rozwój meta świata mocno wierzy Mark Zuckerberg, jednak wirtualna rzeczywistość straciła mocno na znaczeniu w 2023 roku.

Powerdot chętnie inwestuje w Polsce i stawia kolejne stacje ładowania aut elektrycznych

Powerdot uruchomił już w Polsce 250 punktów do ładowania aut elektrycznych, a w realizacji jest jeszcze 1500 takich miejsc. Inwestor współpracuje m.in. z franczyzobiorcami Intermarche czy E.Leclerc.

PKO Bank Polski coraz mocniej stawia na ESG i nawiązuje współpracę ze startupami klimatycznymi

PKO Bank Polski nawiązał współpracę z kilkoma startupami i testuje sześć rozwiązań w obszarze ESG m.in. kalkulator do liczenia śladu węglowego oraz aplikację do budowania odpowiedzialnej kultury organizacji w celu ochrony klimatu.

Nowy program zdrowotny HealthGuard będzie zapobiegać chorobom. Jest on dostępny jako benefit pracowniczy na platformie WorkSmile

Na platformie WorkSmile do zarządzania benefitami pracowniczymi pojawił się innowacyjny program zdrowotny HealthGuard. Ma on na celu zapobiegać chorobom, a nie tak jak dotychczasowe pakiety zdrowotne opierać się na diagnostyce.

Rosnące koszty prowadzenia działalności, czyli czego najbardziej obawiają się przedsiębiorcy

Niemal wszystkie firmy z sektora MŚP, bo aż 96% ankietowanych, nadal ma obawy związane z prowadzeniem własnej działalności w 2024 roku. Głównie wskazują na wciąż rosnące koszty energii czy surowców oraz wzrost kosztów pracy.

Program Data Seed dla startupów. Spółka Cloud Technologies prowadzi nabór projektów do innowacyjnego wykorzystania danych

Cloud Technologies, spółka notowana na GPW, organizuje nabór projektów do programu Data Seed. Jest on dedykowany startupom, fundacjom technologicznym oraz zespołom projektowym. Dzięki programowi będą mogły rozwijać projekty poprzez innowacyjne wykorzystanie danych.

Firmy z sektora MŚP nie dbają o marketing. Najczęściej przez brak wiedzy i budżetu

Ostatnio pisaliśmy, że co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw nie planuje swojego budżetu. Jak wynika z kolejnych badań, blisko 58% nie ma też planów na działania marketingowe dla swojego biznesu.

Nowe otwarcie spółki giełdowej. Eneida Games przygotowuje się do premier nowych gier

Eneida Games, wcześniej znana jako Hydra Games, to spółka z branży gier, który zapowiedziała nowe otwarcie. W tym roku planuje dwie premiery, jednak największy tytuł zadebiutuje na przełomie 2025 i 2026 roku.

Rynek pracy w nowej kampanii edukacyjnej. Fundacja Wolności Gospodarczej chce zwiększać aktywność zawodową

W sieci pojawia się sporo mitów na temat rynku pracy. Mowa o takich tezach jak „sztuczna inteligencja odbierze nam pracę” czy „imigranci kradną pracę Polakom”. Fundacja Wolności Gospodarczej organizuje kampanię edukacyjną #TerazPraca.