MamBiznes.pl

Certyfikat księgowy 2009

Pobieranie danych ...

6 maja 2009 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Poradnik dedykowany jest osobom, które przygotowują się do egzaminu księgowego. Ma za zadanie przyswoić ramy programowe wymagań stawianych przez komisje oraz dostarczyć niezbędnych informacji z zakresu uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Informacje dla przystępujących do egzaminu księgowego

Osoba ubiegająca się o zakwalifikowanie do egzaminu uiszcza opłatę egzaminacyjną w wysokości 40% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, na rachunek bankowy wskazany przez organizatora egzaminu.

Przypadki:

I. Osoba zakwalifikowana do egzaminu może na 14 dni przed jego terminem zwrócić się do organizatora egzaminu o zwrot opłaty egzaminacyjnej.

II. Osoba, która z ważnych, udokumentowanych przyczyn losowych nie mogła przystąpić do egzaminu w wyznaczonym dla niej terminie, może przystąpić do egzaminu w terminie późniejszym. Opłatę wniesioną za egzamin zalicza się na poczet egzaminu przeprowadzanego w terminie późniejszym.

III. Warunkiem przystąpienia do egzaminu w terminie późniejszym, przez osobę jest przedstawienie Komisji dokumentów potwierdzających niemożność przystąpienia do egzaminu w wyznaczonym terminie, najpóźniej w ciągu 7 dni po tym terminie.

IV .Organizator egzaminu dokonuje zwrotu opłaty egzaminacyjnej w terminie
14 dni od dnia otrzymania wniosku o zwrot opłaty egzaminacyjnej.

Osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego, składają do ministra właściwego do spraw finansów publicznych wniosek o wydanie certyfikatu księgowego zgodnie ze wzorem przedstawionym poniżej. Do wniosku, załącza się:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje certyfikat księgowy na wniosek osoby fizycznej, która:

Osoby ubiegające się o zakwalifikowanie do egzaminu, do wniosku, zawierającego następujące dane:

Niezbędnik księgowego

Warunkiem wydania duplikatu certyfikatu księgowego jest wniesienie opłaty w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Duplikat certyfikatu księgowego wystawia się według wzoru obowiązującego w okresie wystawienia oryginału certyfikatu księgowego. Na duplikacie umieszcza się nad tekstem wyraz „DUPLIKAT”, pod tekstem wyrazy „oryginał podpisał” z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska osoby, która podpisała oryginał, datę wydania duplikatu, pieczęć urzędową.

Przyszły księgowy powinien znać:

Regulacje mają w większości charakter techniczno-organizacyjny, a treść przepisów została opracowana w wyniku doświadczeń związanych ze stosowaniem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. Nr 120, poz. 1022, z późn. zm.).

W świetle nowych uregulowań Komisja Egzaminacyjna, jest powoływana do przeprowadzenia danego egzaminu decyzją Ministra Finansów. Została zmniejszona ilość członków Komisji, co przyczyni się do racjonalizacji i znacznego zmniejszenia kosztów przeprowadzenia egzaminu. Z kolei, sam egzamin, w porównaniu z dotychczas przeprowadzanym jest oparty w większym stopniu na wykorzystaniu praktycznych umiejętności osób egzaminowanych przy rozwiązywaniu zadań sytuacyjnych mających podstawowe znaczenie dla wykonywania usług prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Została znacznie zmniejszona ilość pytań testowych – obecnie jest ich 50, natomiast zwiększyła się liczba zadań sytuacyjnych. Powyższe rozwiązania mają na celu zapewnienie wysokiego stopnia profesjonalizmu osób wykonujących działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Egzamin został podzielony na bloki tematyczne (rachunkowość, prawo podatkowe, ubezpieczenia społeczne oraz podstawy prawa cywilnego i gospodarczego).

Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie, co najmniej 60 % maksymalnej liczby punktów z każdego bloku tematycznego. Został w nim wskazany m.in. czas trwania egzaminu, maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z poszczególnych bloków tematycznych, ilość pytań i zadań wchodzących w skład poszczególnego bloku tematycznego a także sposób ich oceniania. Organizacja egzaminu została powierzona organizatorowi wskazanemu przez Ministra Finansów spośród jednostek podległych lub nadzorowanych.

Wyniki egzaminu są publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, co znacznie ułatwi osobom zainteresowanym zapoznanie się z nimi. Osoby, które zdadzą egzamin z wynikiem pozytywnym uzyskają zaświadczenie. Zaświadczenie będzie podpisywane przez Przewodniczącego Komisji. Jest to nowe rozwiązanie, którego nie było w dotychczasowym stanie prawnym. Ustalono także wysokość opłaty egzaminacyjnej biorąc pod uwagę wydatki związane z przeprowadzeniem egzaminu. Wysokość opłaty planowana jest na poziomie 40% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
MF ustaliło wysokość opłaty z wydanie duplikatu certyfikatu księgowego. Opłata wynosi 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Egzamin

Egzamin obejmuje trzy bloki tematyczne, za które można uzyskać następujące maksymalne liczby punktów:

W skład każdego z bloków wchodzi następująca liczba pytań testowych i zadań sytuacyjnych:

Każde pytanie testowe oceniane jest w następujący sposób:

Każde zadanie sytuacyjne jest oceniane w ramach skali podanej w tym zadaniu. Ocena zadania sytuacyjnego uwzględnia w szczególności spójność odpowiedzi, stopień rozwiązania zadania oraz znajomość przepisów prawa.

Wynik bloku tematycznego stanowi suma punktów dodatnich, uzyskanych za odpowiedzi prawidłowe udzielone na pytania testowe i uzyskanych za rozwiązanie zadań sytuacyjnych, pomniejszona o punkty ujemne za odpowiedzi nieprawidłowe z pytań testowych.

Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów z każdego bloku tematycznego. W przypadku nie zaliczenia egzaminu uczestnik, w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu, ma prawo wglądu do pracy egzaminacyjnej.

Praca egzaminacyjna udostępniana jest w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w obecności sekretarza Komisji oraz co najmniej jednego pracownika urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

W terminie 21 dni od dnia ogłoszenia wyników uczestnik egzaminu ma prawo do pisemnego odwołania się od wyniku egzaminu do Komisji. Wniesione odwołanie podlega rozpatrzeniu przez Komisję w terminie 30 dni od jego otrzymania. O podjętym rozstrzygnięciu przewodniczący Komisji powiadamia niezwłocznie uczestnika egzaminu.

Egzamin trwa 4 godziny. Czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu określa przewodniczący Komisji. W trakcie egzaminu zdający może opuścić salę po uzyskaniu zgody przewodniczącego, członka lub sekretarza Komisji i przekazaniu mu pracy egzaminacyjnej wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości. Czas nieobecności jest zaznaczany na pracy egzaminacyjnej. W czasie egzaminu uczestnik może korzystać z przepisów prawa opublikowanych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy oraz z urządzeń ułatwiających liczenie (kalkulatorów), z wyjątkiem urządzeń posiadających funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

Po zakończeniu egzaminu uczestnik zwraca pracę egzaminacyjną oraz zaklejoną kopertę z danymi osobowymi, które są oznaczane przez Komisję anonimowym numerem identyfikacyjnym.

Nie podlegają ocenie prace egzaminacyjne, które:

Staż adaptacyjny i test umiejętności

Program stażu adaptacyjnego w celu w celu uznania kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz szczegółowy zakres testu umiejętności ustala się na podstawie:

Staż adaptacyjny jest odbywany u przedsiębiorcy wykonującego działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z odrębnymi przepisami, zwanego „przedsiębiorcą”. Organ prowadzący postępowanie upowszechnia na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych informacje o osobach upoważnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Staż adaptacyjny realizowany jest zgodnie z programem, ustalonym przez Ministra Finansów Przedsiębiorca odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zgodnie z wytycznymi ministra.

Staż adaptacyjny może być odbywany na podstawie umowy cywilnoprawnej bez wynagrodzenia albo za wynagrodzeniem albo na podstawie umowy o pracę – na warunkach określonych między wnioskodawcą a przedsiębiorcą.

Nadzór nad odbywaniem stażu adaptacyjnego sprawuje wyznaczony przez przedsiębiorcę opiekun stażu adaptacyjnego, zwany „opiekunem”. Opiekunem może być wyłącznie osoba uprawniona do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie odrębnych przepisów. Zmiana opiekuna może nastąpić na uzasadniony wniosek wnioskodawcy lub opiekuna.

Opłaty za odbycie stażu adaptacyjnego wnioskodawca uiszcza w terminach i na rachunek bankowy wskazany przez przedsiębiorcę. W przypadku, gdy wnioskodawca z nagłych przyczyn losowych nie może rozpocząć w oznaczonym terminie stażu, przedsiębiorca, u którego ma się odbywać staż, zalicza wniesioną opłatę na poczet stażu wyznaczonego w innym terminie albo zwraca opłatę pomniejszoną o poniesione wydatki na pokrycie kosztów organizacyjnych przeprowadzenia stażu.

Podstawa prawna:

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...