MamBiznes.pl

Co dalej z euro? Unijna waluta pogłębia spadki

Pobieranie danych ...
2010-05-05 Bankier.pl

Wspólna waluta notuje kolejne spadki i jest na rekordowo niskim poziomie wobec dolara. Opłakana sytuacja euro jest pochodną wydarzeń jakie mają miejsce w Grecji. Obok porażająco wysokiego deficytu budżetowego pojawiły się nowe czynniki ściągające wspólną walutę w dół.

Decyzja premiera Grecji George’a Papandreou’a o cięciach płac i emerytur a także o podwyżce podatków spotkała się z nerwową reakcją obywateli. Rozpoczęły się strajki, które destabilizują sytuację w kraju i zakłócają normalne funkcjonowanie gospodarki. W dodatku coraz wyraźniej słychać głosy o możliwym niepowodzeniu planu pomocy dla Grecji. „Rynek stracił wiarę w powodzenie planu pomocowego co doprowadziło do utraty zaufania wobec euro.” powiedziała Amelia Bourdeau, zajmująca się strategiami walutowymi w UBS AG.

Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na euro jest groźba obniżenia przez agencję ratingową Moody’s oceny portugalskich obligacji. Portugalia i Hiszpania to kolejne potencjalne ofiary nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej ciążące całej strefie euro. Axel Weber, członek rady Europejskiego Banku Centralnego, twierdzi, iż istnieje bardzo duże ryzyko rozprzestrzenienia się kryzysu na inne kraje.

Z kolei sytuacja na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych wpłynęła na lepsze wyniki dolara. Najnowsze dane pokazują, że w kwietniu stworzono 32,000 nowych miejsc pracy. Było to więcej niż przewidywały prognozy.

Kurs pary EUR/USD kształtował się na poziomie 1,2866$ o godzinie 16:20.

Europejscy inwestorzy wiążą duże nadzieje z jutrzejszymi wyborami w Wielkiej Brytanii. Liderująca w sondażach Partia Konserwatywna rokuje nadzieje na uzdrowienie sytuacji budżetowej. Obietnica redukcji deficytu napawa optymizmem inwestorów co przekłada się bardzo dobre wyniki funta. Sterling umocnił się o 3,2 procenta wobec grupy najważniejszych par walut. Lepsza kondycja brytyjskiej gospodarki może pomóc Unii Europejskiej w zbudowaniu trwałego ożywienia.

P.L.

Pobieranie danych ...