MamBiznes.pl

Czy cło może być kosztem?

Pobieranie danych ...

Cło zwiększa wartość towarów i staje się kosztem w momencie sprzedaży (wartość sprzedaży w cenie zakupu), ale czy cło może być bezpośrednio kosztem w momencie zakupu towaru z importu?

Zgadzam się z Panem co do cła jako czynnika zwiększającego wartość produktu w momencie sprzedaży, jednakże moim zdanie cło nie może stanowić bezpośredniego kosztu poniesionego przy zakupie towaru, jest to sprzeczne z istniejącym w Polsce prawem celnym. Cło jest to opłata, którą państwo nakłada na towar wkraczający w jego obszar celny, względnie na towar opuszczający jego obszar celny. W pierwszym wypadku mówimy o cłach importowych, w drugim o cłach eksportowych. Cło jest więc swego rodzaju podatkiem obciążającym bezpośrednio importera lub eksportera, a pośrednio odbiorcę.

Cło importowe jest równoznaczne z podwyższeniem ceny towaru importowanego dla importera krajowego, a w konsekwencji dla krajowego odbiorcy końcowego. Cło eksportowe podwyższa koszty eksportera, a w rezultacie także cenę towaru eksportowanego dla odbiorców zagranicznych. Z drugiej strony cło, mając charakter podatku, jest źródłem wpływów skarbu państwa.

Mechanizm działania cła polega z jednej strony na jego działaniu jako czynnika podwyższającego cenę, a z drugiej strony, jako czynnika zwiększającego dochody budżetu państwa. Jeżeli nie istnieją zatem osobne regulacje zwalniające z opłaty celnej nie można mówić bezpośrednio o kosztach i jakimkolwiek ich odliczaniu.

Podstawa prawna: Prawo Celne (Dz.U. Nr 87, poz. 434)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...