MamBiznes.pl

Czy obaj wspólnicy muszą mieć koncesję?

Pobieranie danych ...

Czy obaj wspólnicy spółki cywilnej, zajmujący się obrotem paliw ciekłych, muszą mieć koncesję? Czy wystarczy, że będzie ją miał jeden ze wspólników, który ma 90% udziałów?

Tak, do samego prowadzenia spraw spółki w zakresie paliw ciekłych wystarczy, że jeden z wspólników będzie posiadał koncesję. Decyzje związane z zakupem paliw może podejmować jedynie wspólnik-koncesjonariusz.

Zgodnie z 866 kodeksu cywilnego, w przypadku braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw. Kwestię tę jednak można uregulować odmiennie w umowie spółki albo w podjętej później uchwale wspólników. W konsekwencji uprawnienie do reprezentowania spółki może przysługiwać tylko wybranym wspólnikom, przy czym poszczególne kompetencje mogą być między tymi wspólnikami rozłożone nierównomiernie. Reprezentowanie spółki, a więc działania dotyczące stosunków zewnętrznych spółki, obejmuje taki zakres kompetencji, który odpowiada uprawnieniu wspólnika do prowadzenia spraw spółki, a więc podejmowania czynności dotyczących jej stosunków wewnętrznych. W praktyce oznacza to, że wspólnik – pomijając nagłe wypadki – może reprezentować spółkę tylko w granicach zwykłego zarządu. Sprzeciw wspólnika w odniesieniu do dokonanej przez innego wspólnika spółki cywilnej czynności prawnej (art. 865 § 2 k.c.), podjętej w ramach ustalonych w umowie spółki zasad jej reprezentacji przez tych wspólników, nie może oznaczać skutecznego odwołania danego wspólnikowi umocowania w umowie spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 14 listopada 2001 r., II CKN 438/99, nie publ.).

Podstrawa prawna: Ustawa – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...