MamBiznes.pl

Czy od zakupu praw autorskich należą się składki na ZUS?

Pobieranie danych ...

Jestem zatrudniony na umowę o pracę w agencji reklamowej. Nie mam w obowiązkach prac kreacyjnych, nie mam też obowiązku kreacji reklam. Czy jeśli coś wymyślę i pracodawca kupi ode mnie prawa autorskie, to czy będe musiał od tego odprowadzić składkę ZUS?

Obowiązek płacenia składek ZUS posiadają podatnicy, którzy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. W przypadku, kiedy jest Pan już zatrudniony przez agencję reklamową, nie ma obowiązku płacenia składek do ZUS, nawet jeżeli oprócz wykonywanej przez siebie pracy podpisana zostanie pomiędzy stronami umowa autorska.

Jeżeli ze stosunku pracy nie wynika bezpośrednio fakt, że wszelkiego rodzaju wykonywane przez Pana dzieła (a będące przedmiotem stosunku pracy) nie wypływają z umowy o pracę, wówczas powinna zostać podpisana umowa autorska na osobne świadczenia i ewentualne przekazanie praw autorskich. Prawa autorskie mogą zostać objęte zarówno umowa autorską jak również umową o współpracy, czy wreszcie umowa o dzieło.

Pracodawca w myśl przepisu art. 11, ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z tytułu zawartych umów cywilnoprawnych ma obowiązek odprowadzenia za Pana zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wysokość tej zaliczki wynosi 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów i o składki na ubezpieczenia społeczne potrącone zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Wysokość kosztów uzyskania niektórych przychodów została określona w art. 22, ust. 9 ustawy w następującej wysokości: 20% uzyskanego przychodu z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło, 50% uzyskanego przychodu, jeżeli przedmiotem zawartej umowy jest czynność będąca przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W myśl tej ustawy 50% koszty uzyskania przychodu przysługują, gdy przedmiotem umowy jest przeniesienie prawa własności przez pierwszego właściciela lub twórcę korzystającego z praw autorskich i praw pokrewnych albo rozporządzanie tymi prawami.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...