MamBiznes.pl

Czy po zmianie nazwiska dziecko straci rentę po zmarłym biologicznym rodzicu?

Pobieranie danych ...

Moje 4-letnie dziecko dostaje rentę po zmarłym ojcu. Chcę wyjść ponownie za mąż i mąż chce usynowić moje dziecko. Zmieni się więc jego nazwisko. Czy syn nie straci przez to prawa do renty rodzinnej po swoim biologicznym ojcu? Czy powinnam zgłosić w ZUS-ie zmianę nazwiska dziecka?

Syn nie straci prawa do renty rodzinnej otrzymywanej po swoim biologicznym ojcu, nawet w sytuacji zmiany nazwiska, kiedy jego matka ponownie wyjdzie za mąż. Naturalnie zmiana nazwiska dziecka powinna zostać zgłoszona w oddziale ZUS.

Zgodnie z art. 68. ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

Jeżeli dziecko osiągnęło 25 rok życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Potwierdził to Sąd Najwyższy – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych – w wyroku z dnia 10 października 2006 r. (I UK 85/2006).

Prawo do renty przysługuje tym członkom rodziny, których zmarły miał utrzymywać z racji ustawowego obowiązku, a którzy nie mieli możliwości zgłoszenia się do własnego ubezpieczenia. W wypadku dziecka, które po zakończeniu pobierania nauki jest zdolne do pracy, może ono podjąć zatrudnienie lub inną działalność, w wyniku czego zostanie objęte własnym ubezpieczeniem społecznym. Może wtedy wystąpić o rentę z tytułu niezdolności do pracy, sfinansowaną z własnego, a nie rodzica, ubezpieczenia.

Podstawa prawna: Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 r. Nr 162, poz. 1118 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...