MamBiznes.pl

ETS wydał wyrok w sprawie interpretacji pojęcia „podpis” na wniosku o zwrot VAT

Pobieranie danych ...
2010-01-27 TaxNews

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał w grudniu 2009 roku wyrok w sprawie Yaesu Europe BV przeciwko Bundeszentralamt für Steuern. Sprawa dotyczyła interpretacji pojęcia „podpis” znajdującego się na wniosku o zwrot podatku VAT podatnikom nie mającym siedziby na terytorium kraju.

Trybunał wskazał, że VIII Dyrektywa VAT nie definiuje pojęcia „podpis” ani też wyraźnie nie odsyła do ustawodawstwa państw członkowskich w celu zdefiniowania tego pojęcia. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, postanowieniom przepisu prawa wspólnotowego, który nie zawiera odesłania do prawa państw członkowskich dla dokonania jego wykładni, należy nadać w całej WE jednolitą i autonomiczną wykładnię. Dokonywanie wykładni wymaga uwzględnienia kontekstu i celu przepisu.

Celem VIII Dyrektywy jest harmonizacja warunków prawa do zwrotu podatku VAT. W tym celu Dyrektywa wprowadza w załączniku A uprzednio ustalony wzór wniosku o zwrot podatku VAT. Jednak cel harmonizacji zostanie osiągnięty tylko wtedy, gdy pojęciom, do których odsyła wzór wniosku, wszystkie państwa członkowskie będą nadawać to samo znaczenie.

W świetle powyższych wywodów, pojęcie „podpis”, o którym mowa w załączniku A do VIII Dyrektywy, jest pojęciem prawa wspólnotowego, które powinno mieć identyczny zakres i znaczenie we wszystkich państwach członkowskich. Zadaniem Trybunału jest nadanie pojęciu „podpis” autonomicznej i jednolitej wykładni.

W samej treści załącznika A do VIII Dyrektywy nie zawarto żadnych wskazówek co do pojęcia „podpis”. Natomiast z przepisów VIII Dyrektywy wynika, że podatnik ma obowiązek złożenia wniosku o zwrot podatku VAT zgodnego ze wzorem zamieszczonym w załączniku A. Z przepisów VIII Dyrektywy wynika również zakaz nakładania przez państwa członkowskie na podatników zobowiązań innych niż te wskazane w Dyrektywie.

Z powyższego wynika więc, że w odniesieniu do pojęcia „podpis” znajdującego się we wspomnianym wzorze, przepisy VIII Dyrektywy sprzeciwiają się temu, aby na podatnika nałożono obowiązki inne niż przewidziane w tym wzorze, takie jak jego własnoręczny podpis.

W świetle powyższych rozważań Trybunał orzekł, że pojęcie „podpis” na wniosku o zwrot podatku VAT, wymienione na wzorze znajdującym się w załączniku A do VIII Dyrektywy, jest pojęciem prawa wspólnotowego. Pojęcie „podpis” należy interpretować jednolicie w takim znaczeniu, iż wniosek o zwrot VAT może zostać podpisany również przez pełnomocnika.

Pobieranie danych ...