MamBiznes.pl

Europa kończy tydzień spadkami

Pobieranie danych ...
2009-07-10 Bankier.pl

Giełdy europejskie zakończyły obecny tydzień stratą, podobnie jak trzy poprzednie. Piątek przyniósł spadki wśród czołowych indeksów Starego Kontynentu. Złożyły się na to przede wszystkim słabe wyniki banków i koncernów farmaceutycznych.

Paneuropejski indeks czołowych spółek europejskich, FTSEurofirst 300, spadł o 1,1% do 814,4 punktów po wzroście o 0,8% w trakcie poprzedniej, czwartkowej sesji. W ciągu obecnego tygodnia strata sięgnęła 3%, mimo to indeks ten jest na poziomie o 26% wyższym od marcowego minimum.

W sektorze finansowym znaleźli się liderzy dzisiejszych spadków, na czele z Allied Irish Banks, który spadł o 7,9%, Bank of Ireland ze spadkiem 7,5%, Swedbankiem kończącym sesje 4,1% na minusie, HSBC z wynikiem -1% i UniCredit tracącym 3,7%. Commerzbank zyskał na początku sesji, by później spaść poniżej zera, do -1,5%. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2009. roku jego wynik finansowy za drugi kwartał skurczył się nieznacznie, głównie dzięki temu, że współpraca ze średnimi przedsiębiorstwami i klientami indywidualnymi przyniosła dobre rezultaty, jak twierdzi członek zarządu, Markus Beumer.

Taniejąca ropa naftowa pociągnęła za sobą spadki cen akcji przedsiębiorstw z branży paliwowej. Traciły dzisiaj między innymi British Petroleum -0,8%, Royal Dutch Shell -1,1%, BG Group 1,5%, Tullow Oil -1,5%, StatoilHydro -1,2% oraz Total ze stratą 1,7%. Oprócz ropy spadały również ceny niektórych metali, co odczuły firmy zajmujące się ich wydobyciem. BHP Billiton spadł o 1%, Antofagasta o 0,4%, Xstrata o 2,1%, a Eurasian Natural Resources o 1,4%.

Stracił również znajdujący się dzisiaj w centrum uwagi Chevron. Jego przedstawiciele zapowiedzieli wczoraj, że umacniający się dolar i mniejsze zyski z rafinerii negatywnie wpłyną na wynik finansowy spółki.

„Ciężko, aby w obecnych warunkach inwestorzy rzucili się do kupowania akcji. Tkwimy w sytuacji, kiedy najgorszy etap recesji jest już za nami. Jednak dane makroekonomiczne są ciągle bardzo słabe”, uważa Valerie Plagnol z CM-CIC Securities. Przykładem takich danych może być wartość indeksu nastrojów konsumenckich (Michigan Sentiment), który wbrew oczekiwaniom spadł w lipcu do 64,6 punktów z zeszło miesięcznych 70,8 punktów.

Piątkowa sesja nie była łaskawa również dla koncernów farmaceutycznych. GlaxoSmithKline stracił 1,2%, Novartis 1,7%, Shire 1,4%, AstraZeneca 1,1%, Roche 2,4%, a Sanofi-Aventis 2,3%. W następnym tygodniu Novartis jako pierwsza spółka z sektora farmaceutycznego opublikuje wyniki za poprzedni kwartał. Krajowe indeksy europejskie spadały. Londyński FTSE 100 stracił 0,8% i zakończył sesję z 4127 punktami. Niemiecki DAX spadł o 1,2% do 4576,3 punktów, a francuski CAC-40 o 1,4% do 2983,1 punktów.

Pobieranie danych ...