MamBiznes.pl

Faktura VAT RR

Pobieranie danych ...

W przypadku dostaw produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych przez rolników ryczałtowych, ich dokumentowanie jest dokonywane w szczególny sposób. Faktura potwierdzająca tę transakcję wystawiana jest bowiem przez nabywcę towaru, a nie przez sprzedawcę. Prawo wystawiania faktur VAT RR mają wyłącznie podatnicy rozliczający podatek VAT (podatnicy czynni).Faktura VAT RR powinna być wystawiona w dwóch egzemplarzach, z czego oryginał przeznaczony jest dla rolnika ryczałtowego.

Co zawrzeć w fakturze RR?

Zgodnie z art. 116 ust. 2 ustawy, Faktura VAT RR powinna zawierać co najmniej:

W przeciwieństwie do pozostałych faktur VAT, faktury VAT RR  muszą zawierać podpisy osób uprawnionych do wystawiania i otrzymywania faktur.

Dodatkowo Faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.

Złóż oświadczenie

W przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze ww. oświadczenie, może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Oświadczenie to sporządza się wówczas jako osobny dokument i powinno ono zawierać:

Dokument  sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał  jest  przekazywany nabywcy.

Faktury wystawiane przez nabywców

Na mocy § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur istnieje także możliwość wystawiania faktur VAT przez nabywców towarów i usług od podatnika VAT czynnego, przy spełnieniu określonych warunków:

Z postanowień umowy pomiędzy nabywcą a dostawcą powinno wynikać upoważnienie nabywcy do wystawiania dokumentów, o których mowa w imieniu i na rachunek sprzedającego, a także zastrzeżenie, iż w okresie obowiązywania umowy dostawca nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy. Jednocześnie nabywca wystawiający faktury, faktury korygujące i duplikaty ma obowiązek przedstawiać dostawcy oryginał i kopię faktury do akceptacji w formie podpisu. W umowie powinno także zostać zawarte zastrzeżenie, iż w razie wykreślenia dostawcy bądź nabywcy z rejestru podatników VAT czynnych bądź w razie zbycia przez niego przedsiębiorstwa, ma on obowiązek niezwłocznego poinformowania drugiej strony umowy o tym fakcie.

Faktura VAT wystawiana przez nabywcę towarów i usług na podstawie umowy zawartej z dostawcą zasadniczo nie różni się w swej treści od zwykłej faktury VAT, powinna jednak zawierać dodatkowo informację, kto jest wystawcą faktury, i że wystawiona ona została w imieniu i na rachunek podatnika wymienionego w fakturze jako sprzedawca.

Faktury VAT, faktury korygujące, czy duplikaty, wystawiane przez nabywców towarów i usług na podstawie zawartej z dostawcą umowy, muszą zostać przedstawione dostawcy do akceptacji (zarówno oryginał jak i kopia). Akceptacja następuje w formie podpisu dostawcy na dokumencie. Termin przedstawienia do akceptacji oryginału faktury musi zostać określony w umowie w taki sposób, aby możliwe było terminowe rozliczenie podatku przez dokonującego dostawy towarów lub przez świadczącego usługi.

Po akceptacji kopia faktury pozostaje u dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi.

Kiedy nabywcą towarów jest podatnik podatku od wartości dodanej

Podobne zasady w zakresie możliwości wystawiania faktur, faktur korygujących oraz duplikatów przez nabywców towarów i usług, stosuje się w przypadkach, o których mowa w § 13 ust. 4 rozporządzenia w sprawie faktur. Chodzi tu o sytuacje, w których nabywcą towarów jest podatnik podatku od wartości dodanej, zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Także zatem i w sytuacji gdy nabywcą towarów nie jest podmiot polski, istnieje możliwość zawarcia umowy dotyczącej wystawiania dokumentów przez nabywcę towarów.

Również i w tych przypadkach należy pamiętać o obowiązku dostarczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy, pisemnej informacji, o której mowa powyżej.

Faktura VAT-MP

Małymi podatnikami w myśl art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, są podatnicy:

Zgodnie z § 12 ust. 2 rozporządzenia w sprawie faktur, faktury wystawiane przez małych podatników, którzy dokonali wyboru kasowej metody rozliczeń VAT, poza niezbędnymi elementami określonymi w przepisie § 12 ust. 1 (dotyczącymi zwykłych faktur VAT), zawierać muszą dodatkowe elementy:

Oznaczenie „FAKTURA VAT-MP” niezbędne jest również w przypadku wystawienia przez małego podatnika faktury potwierdzającej otrzymanie część lub całość zapłaty przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Szczególne oznaczanie faktur jako „FAKTURA VAT-MP” związane jest ze specyficznymi zasadami odliczania podatku naliczonego z nich wynikającego.

Zgodnie bowiem z przepisem § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie VAT, w przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną „FAKTURA VAT-MP” (wystawioną przez małego podatnika rozliczającego się metodą kasową), podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze w rozliczeniu za miesiąc, w którym:

Przy wystawianiu faktur VAT-MP zastosowanie mają przepisy ogólne dotyczące dokumentowania otrzymanych zaliczek oraz terminów wystawiania faktur.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 r Nr 54 poz, 535 z póź zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...