MamBiznes.pl

Firma z mężem czy osobno?

Pobieranie danych ...

Planujemy z mężem otworzyć własną firmę. Mąż jest zatrudniony na etacie, ja nie mam pracy. Czy korzystniej będzie (z punktu widzenia rozliczania się ) założyć jednoosobową działalność gospodarczą tylko na mnie czy spółkę cywilną na nas oboje? Od czego zależy sposób rozliczania się czyli karta podatkowa, ryczałt, księga przychodów i rozchodów?

Odpowiedź na pytanie zależy od tego co tak naprawdę będziecie Państwo chcieli dokonywać, jakie są wzajemne stosunki między małżonkami oraz jaki rodzaj działalności chcecie Państwo podejmować. Co do zasady przyjąć jednak można, że prowadząc działalność przez jednego z małżonków zaoszczędzicie Państwo na podwójnych kosztach księgowości, które musiałyby wystąpić w przypadku prowadzenia firmy przez dwie osoby. Dodatkowo oszczędność może dotyczyć składek ZUS małżonka, który jedynie wykonuje czynności w firmie drugiego małżonka (o ile zastosowana zostanie dla niego umowa zlecenie to co do zasady nie powinniście Państwo traktować tej osoby jako tzw. współpracującego, który musi płacić składki na tych samych zasadach, co przedsiębiorca). Sytuacja może być tym bardziej korzystna, że dojdzie do zbiegu tytułów ubezpieczenia, co spowoduje, że z tytułu prowadzenia działalności mąż będzie opłacał wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne (zakładam, że etat generuje przychody co najmniej w kwocie wynagrodzenia minimalnego).

Trzeba również pamiętać, że przyjęcie formy opodatkowania zależeć będzie od sytuacji faktycznej, w której znajdują się przedsiębiorcy. Początkowo wyższe koszty skłaniają do wyboru zasad ogólnych (podatek według skali podatkowej). W tym przypadku przedsiębiorca może bowiem obniżać przychody o ponoszone koszty. Jeżeli przewidywane koszty nie są wysokie – warto zastanowić się nad ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. W pierwszym przypadku podatek płaci się od przychodów, bez obniżania ich o koszty, w drugim – podatek ustala organ skarbowy w stałej kwocie, zależnej od rodzaju prowadzonej działalności, ilości osób zatrudnionych lub współpracujących lub liczby mieszkańców miejscowości, w której przedsiębiorstwo jest prowadzone. Podatek liniowy korzystny jest dla tych firm, których zarobki są stosunkowo wysokie i przekraczają one dochód o wartości 85.528 zł.

adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 14 ust. 1, art. 27 ust. 1, art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361).

Art. 6 ust. 1, art. 23 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 1998, poz. 144, nr 930).

Pobieranie danych ...