MamBiznes.pl

Francja przyjęła przepisy podatkowe dotyczące podmiotów z rajów podatkowych

Pobieranie danych ...
2010-02-04 TaxNews

Francuski parlament przyjął ustawę wprowadzającą przepisy podatkowe dotyczące podmiotów z państw i terytoriów zaliczanych do tzw. jurysdykcji niewspółpracujących. Nowe przepisy dotyczyć będą państw, które nie podpisały z Francją umów umożliwiających wymianę informacji podatkowych.

Zgodnie z definicją wprowadzoną w nowych przepisach, za niewspółpracującą jurysdykcję podatkową uznawane są państwa i terytoria:

  • nie należące do Unii Europejskiej; i
  • w stosunku do których OECD prowadziło oficjalną kontrolę w zakresie transparencji informacji finansowej i wymiany informacji podatkowej; i
  • które nie podpisały co najmniej 12 umów podatkowych umożliwiających wymianę informacji podatkowej; i
  • które nie podpisały z Francją umowy o współpracy w sprawach podatkowych.

Na podstawie tych czterech kryteriów władze francuskie opracowują listę niewspółpracujących jurysdykcji podatkowej. Według ekspertów znajda się na niej następujące państwa i terytoria: Anguilla, Belize, Brunei, Kostaryka, Dominika, Grenada, Gwatemala, Wyspy Cooka, Wyspy Marshalla, Liberia, Montserrat, Nauru, Niue, Panama, Filipiny, St. Kitts and Nevis, St. Lucy, St. Vincent i Grenadyny, Urugwaj i Vanuatu.

Lista ta aktualizowana będzie corocznie i publikowana na początku każdego roku kalendarzowego.

Nowe przepisy przewidują ograniczenia udogodnień podatkowych w stosunku do podmiotów z jurysdykcji uznanych za niewspółpracujące. Przepisy te przewidują m.in. wyłączenie w stosunku do nich 95% zwolnienia partycypacyjnego z tytułu dywidendy wypłacanej przez spółkę francuską, zakaz zliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek wypłacanych z tytułu pożyczek udzielonych przez podmioty te podmioty, wprowadzenie specjalnego 50% podatku źródłowego na dywidendy, odsetki, należności licencyjne wypłacane podmiotom z jurysdykcji niewspółpracujących.

Pobieranie danych ...