MamBiznes.pl

Internet czy doradca?

Pobieranie danych ...
2010-10-11 Tomasz Jaroszek – Bankier.pl

Internetowe banki nabierają rozpędu i udostępniają coraz ciekawsze usługi i aplikacje. Z drugiej strony, klienci nadal chętnie korzystają z doradców finansowych, bo sami nie chcą lub nie mają czasu na zainteresowanie się usługami finansowymi. W którą stronę zmierza zatem nasz sektor finansowy?

Miniony tydzień to bardzo ciekawe, żeby nie powiedzieć rewolucyjne, usługi i aplikacje w Meritum Banku oraz Citi Handlowym. Pierwszy zaprezentował aplikację do planowania domowego budżetu, a drugiej połączenie karty miejskiej z kartą płatniczą. Takie usługi zmienią z czasem obraz polskiej bankowości, jednak nic nie zapowiada szybkiej rewolucji. Z kolei doradcy finansowi planują strategie na kolejne lata i są przekonani o nadchodzących zyskach.

Zaplanuj domowe finanse

Meritum Bank nie należy do silnych graczy w sektorze bankowym, ale usługami w swoim koncie internetowym może zawstydzić niejeden duży bank. W minionym tygodniu wprowadził usługę Meritum Planer, czyli aplikację do zarządzania domowym budżetem. Nadrzędzie jest skierowane do klientów detalicznych i każdy może zaplanować swoje domowe finanse bezpośrednio przez swoje konto. Aplikacja pozwala podliczać bieżące wydatki, sumować je i szukać oszczędności. Dzięki wbudowanym kalkulatorom za pomocą usługi można także planować o inwestycje. Wbrew pozorom nie jest to usługa dla zaawansowanych finansowo klientów. Ma ona ułatwiać zarządzanie domowym budżetem tym, którzy sami mają z tym problem.

Meritum Bank należy do grona instytucji, które narzucają konkurencji wysoki poziom usług, jednak nie maja takiej siły przebicia jak zadomowione już w Polsce potężne banki. Gdyby podobną usługę wprowadził bank pokroju Pekao lub PKO BP, prawdopodobnie komentatorzy uznaliby to za istną rewolucję w bankowości. Coraz częściej mniejsze banki mają oferty przewyższające jakością bankowe giganty, jednak bez dużej znajomości marki, wydatków na reklamę i marketing oraz siły przebicia, nie mają co liczyć na przejęcie rzeszy klientów od konkurencji.

Karta miejsca z Citi

Citi Handlowy we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie wprowadził miejską kartę płatniczą. Nowy produkt to karta płatnicza z możliwością kodowania imiennego biletu długookresowego komunikacji miejskiej. Oprócz samej funkcjonalności karta pozwala na oszczędzenie 10 proc. kosztów biletu. Sam pomysł wydaje się ciekawym uzupełnieniem oferty banku, który od dłuższego czasu promuje swoją bankowość mobilną i elektroniczną. Dla klienta aktywnie korzystającego z usług bankowych, oferta Citi Handlowego robi się coraz ciekawsza.

To kolejny przykład wykorzystania kart z chipem, których potencjał jest jeszcze w Polsce ogromny. Karty zbliżeniowe, których popularność rośnie z miesiąca na miesiąc to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej, patrząc na możliwości związane z kodowaniem danych na karcie. Bank Zachodni WBK wprowadził kilka tygodni temu karty połączone z identyfikatorami w szkole. Silne przywiązanie Polaków do gotówki psuje plany organizacjom VISA i MasterCard, ale tego typu innowacje mogą przekonać rzesze klientów do płatności bezgotówkowych.

Roszady w doradcach

Chociaż ekonomiści wróżą od lat, że wraz z rozwojem Internetu zmniejszy się rola pośredników i doradców finansowych, to jednak polska rzeczywistość pokazuje dokładnie odwrotny obraz. Open Finance wzmocnił swoje grono analityków z początkiem października. Do ekipy dołączyła Halina Kochalska, doświadczona dziennikarka, wcześniej analityk Gold Finance. Tym samym u konkurencji zostało puste miejsce, którego Prezes Gold Finance nie zamierza jednak zapełniać. Firma zmienia strategię i skupi się na oddziałach lokalnych zamiast na promocji w mediach.

Home Broker, doradca w zakresie kupna i zarazem finansowania nieruchomości pochwalił się wynikami za ostatnie kwartały. Nie tylko wzrosła liczba placówek, ale i znacząco zwiększyła się ilość transakcji przeprowadzanych przez pośrednika. 83 proc. klientów nie tylko kupuje, ale i finansuje nieruchomość dzięki pomocy Home Broker. Spółka ma ambitne plany co do rozwoju na terenie kraju. Na specjalnej konferencji poświęconej przyszłości firmy i rynku nie ruchomości pojawił się nawet główny akcjonariusz – dr Leszek Czarnecki.

Tomasz Jaroszek
Bankier.pl

 

Pobieranie danych ...