MamBiznes.pl

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą między osobami fizycznymi?

Pobieranie danych ...

Podpisałam umowę o dzieło w grudniu. Termin zakończenia dzieła zostal ustalony na luty przyszłego roku. Rachunek zostanie wystawiony po ukończeniu dzieła. Kiedy zatem rodzi się obowiązek podatkowy? Chiałbym zaznaczyć, że strony umowy o dzieło nie prowadzą działalności gospodarczej, są to osoby fizyczne. Kto powinien odprowadzić podatek?

Jeżeli umowa o dzieło zakończy się w lutym, to wówczas powstanie obowiązek podatkowy. Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. A zatem w grudniu podatnik nie zapłaci podatku od tejże umowy, ponieważ usługa ta trwać będzie do lutego. W przypadku osobistego wykonywania prac na podstawie umowy o dzieło określa się koszt uzyskania przychodu w wysokości 20 % uzyskanego przychodu.

Z należności wypłacanych za pracę na podstawie umowy o dzieło pobierane są zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczki te potrącają płatnicy, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, a w innych przypadkach po prostu zleceniodawcy, którzy dokonują wypłaty należności osobom z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Osoby te są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) na rachunek urzędu skarbowego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...