MamBiznes.pl

Jak ująć w KPiR fakturę, która jest wyrażona euro, a należność przychodzi na rachunek bankowy w złotych?

Pobieranie danych ...

Jak ująć w KPiR fakturę, która jest wyrażona euro, a należność przychodzi na mój rachunek bankowy w złotych po przewalutowaniu według kursu systemu PayPal? Czy należy wskazać w kwocie faktycznie poniesionej, czy przeliczyć fakturę według kursu NBP na dzień poprzedzający transakcje? Co zrobić z powstałą różnicą?

Zgodnie ze stanowiskiem II Urzędu Skarbowego w Gdyni (BP/423-0002/05) należy przyjąć, że w przypadku otrzymania faktury, lub wystawiania przez podatnika faktur kontrahentowi unijnemu, w których należności wyrażone są w EURO oraz na fakturze poniżej wartości wyrażonych w EURO podawana jest wartość całej faktury w PLN, poprzez pomnożenie wartości w EURO przez średni kurs z dnia wystawienia faktury, i w tej wartości kontrahent reguluje swoje zobowiązania, nie ma podstaw do rozliczania z tego tytułu różnic kursowych.

Zatem faktury nie należy przewalutować wg wyceny kursu z paypal, lecz wycenić fakturę wyłącznie po kursie NBP z dnia jej wystawienia. O sposobie ujmowania faktur w księgach rachunkowych stanowi art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nim wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

Fakturę księguje się z datą jej wystawienia, przyjmując do rozliczenia średni kurs NBP z tego dnia. Zapłatę na rachunek walutowy ujmuje w księgach według kursu średniego kupna-sprzedaży. W księgach rachunkowych tego rodzaju transakcje ujmuje się:

Podstawa prawna

: Ustawa o rachunkowości (Dz.U. z 1994 r. Nr 121, poz. 591 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...