MamBiznes.pl

Jak wyrażać kwoty limitów przy leasingu?

Pobieranie danych ...

Przy wzięciu samochodu osobowego w leasing – jak wiadomo – można odliczyć 60% VAT, jednak nie więcej jak 6 tys. zł. Jak ma się sprawa z podatkiem dochodowym? Jak wiadomo rata leasingowa i ubezpieczenie mogą być odliczone w całości wtedy jak wartość samochodu na dzień odbioru nie jest większa jak równowartość 20 tys. euro, a jeśli jest większa, to tylko proporcjonalnie do tej sumy. Czy chodzi tu o wartość netto czy brutto?

Sprawy opodatkowana podatkiem dochodowym w leasingu regulują: ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 17b) oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 23b). Zgodnie z art. 23b. 1. pdof oraz art. 17b.1 pdop, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

Wszelkie kwoty wyrażone w ustawach i umowach powinny być zawsze wyrażane brutto, a zatem i w tym przypadku chodzi o 20000 euro ( brutto).

Podstawa prawna:

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...