MamBiznes.pl

Jak zapisać w KPiR przelew zaliczkowy?

Pobieranie danych ...

Czy przelew zaliczkowy przychodzący jest przychodem, a przelew zaliczkowy wychodzący jest kosztem? Jak zapisać te operacje w KPiR, gdy jest faktura zaliczkowa i gdy jej nie ma?

Przychodem zwykło się określać wpływ wartości, korzyści materialnych przeważnie środków pieniężnych na konto. Innymi słowy przychodem nazywamy wzrost aktywów brutto lub spadek zobowiązań brutto. Zatem słuszne jest rozumowanie, że przelew zaliczkowy przychodzący będzie uważany za przychód, natomiast przelew zaliczkowy wychodzący będzie kosztem uzyskania przychodu.

Postępowanie przy dokumentacji przelewów zaliczkowych stanowiących zarówno koszt, jak i przychód, powinno odbywać się odpowiednio w rubrykach wydatki oraz przychód, znajdujących się w księdze przychodów i rozchodów. Są to przeważnie pozycje 7, 8 i 9 dokumentujące przychód (w tym przypadku przychód z otrzymanej zaliczki) oraz pozycje 12, 13 , 14 i 15 dokumentujące koszty (w tym przypadku koszty przekazanej zaliczki). Konieczne jest przy tym wypełnienie rubryki dotyczącej daty przelewów, jak również rubryki dotyczącej opisu zdarzenia gospodarczego wraz z podaniem nazwy kontrahenta.

Podstawa prawna:

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...