MamBiznes.pl

Jaka faktura za bilety lotnicze?

Pobieranie danych ...

Mam następujący problem: czy wystawiać fakturę wewnętrzną na bilety lotnicze zakupione drogą internetową od przewoźnika z UE (z poza Polski)? Lot rozpoczynał się w Polsce, a kończył w Londynie.

Musi Pani pamiętać że w myśl art. 106 ust. 7 ustawy o VAT obecnie wystawia się faktury wewnętrzne w celu udokumentowania:

A zatem faktury wewnętrzne wystawia się dla udokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zważywszy, że w zasadzie w czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia nie uczestniczy dostawca towarów, gdyż wewnątrzwspólnotowe nabycie jest czynnością jednostronną, wystawienie faktury wewnętrznej służy udokumentowaniu tej drugiej „połówki” transakcji wewnętrzwspólnotowej, wykonywanej przez nabywcę towarów.

Dlatego w tym przypadku wystawiane są faktury wewnętrzne, gdyż w inny sposób transakcja ta nie byłaby dla potrzeb VAT udokumentowana, choć nabywca zazwyczaj dysponuje fakturą dostawcy. Faktury wewnętrzne są wystawiane dla czynności, w przypadku których polski podatnik rozliczający podatek od tej czynności nie jest podmiotem wykonującym tę czynność. Faktury wewnętrzne dotyczą zatem przypadków, kiedy to zastosowano tzw. mechanizm odwróconego poboru, w myśl którego podatek rozlicza i odprowadza nabywca towaru lub usługi, a nie jej sprzedawca. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, kiedy czynności opodatkowane są wykonywane przez podmioty niezarejestrowane w Polsce dla celów VAT. Faktury wewnętrzne są więc wystawiane dla dostawy towarów, której podatnikiem jest ich nabywca oraz dla importu usług. Zatem bez przeszkód w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług może Pani wystawić fakturę wewnętrzną na zakupiony droga internetową bilet lotniczy.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z póź. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...