MamBiznes.pl

Jaki podatek potrącony zostanie przez pracodawcę niemieckiego?

Pobieranie danych ...

Pracuje w firmie polskiej na terenie kraju, ale dostałem zaproszenie na dwa miesiące do pracy sezonowej – zbiór sałaty, kalarepy i selera. Jest to zaproszenie prywatne na moje nazwisko odebrane w urzędzie pracy. Jeżeli pojadę do pracy, to te dwa miesiące wezmę w ramach urlopu bezpłatnego. Jaki podatek potrącony zostanie przez pracodawcę niemieckiego?

Podatek naliczy pracodawca, u którego Pani będzie pracować zgodnie z obowiązującymi w danym kraju przepisami podatkowymi.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.), jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, udokumentowane okresy zatrudnienia obywateli polskich za granicą u pracodawców zagranicznych zaliczane są do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych, pod warunkiem opłacania składek na Fundusz Pracy. Opłatę na ten fundusz wnosi osoba pracująca za granicą na konto powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w kraju, począwszy od wskazanego przez nią miesiąca.

Powiatowy urząd pracy po otrzymaniu zawiadomienia o przystąpieniu do opłacania składek przekazuje zainteresowanemu informację o jej wymiarze, zasadach opłacania oraz numerze rachunku, nazwie i adresie banku, w którym należy składkę opłacać.

Wszystkie okresy ubezpieczenia, zatrudnienia lub pobytu polskiego pracownika w państwach członkowskich dodawane są do siebie w celu naliczenia emerytur lub rent wynikających w uprawnień związanych z wiekiem, inwalidztwem lub śmiercią oraz w celu zagwarantowania opieki medycznej pracownikowi i jego rodzinie. Ponadto wszelkie emerytury lub renty związane z uprawnieniami wynikającymi z osiągnięcia określonego wieku oraz ze śmiercią, wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi lub z inwalidztwem wynikającym ze świadczenia pracy, z wyjątkiem świadczeń niemających charakteru odszkodowania, będą swobodnie przekazywane w kwocie określonej zgodnie z prawem państwa członkowskiego lub kilku państw Wspólnoty zobowiązanych do płatności.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...