MamBiznes.pl

KE rozpatruje wnioski w sprawie preferencji celnych

Pobieranie danych ...

Na wniosek unijnych przedsiębiorców Komisja Europejska dwa razy w roku zawiesza pobór cła na pewne towary i ustanawia kontyngent taryfowy. Trwają prace nad listą towarów objętych zwolnieniem z cła od 1 stycznia 2013 r.

Unia Europejska stosuje dwa rodzaje preferencji celnej. Pierwszym są kontyngenty taryfowe, czyli określenie ilości towaru, którą można wwieźć do kraju po preferencyjnej stawce celnej. Drugim jest zawieszenie poboru cła, czyli pełne zawieszenie poboru, najczęściej poprzez ustanowienie stawki zerowej.

Do KE wpłynęło o 237 wniosków dotyczących zawieszenia poboru cła od niektórych towarów i ustalenia na nie kontyngentów taryfowych. Kontyngenty działają na zasadzie systemu licencyjnego lub w sposób bezpośredni – kto pierwszy, ten lepszy. Importer, który składa wniosek o zawieszenie poboru cła, musi wykazać, że w okresie poprzedzającym dokonali bezskutecznej, ale rzetelnej próby zakupu tych towar.

Jeżeli dane państwo UE podejrzewa, że produkt, którego dotyczy wniosek jest wytwarzany w tym kraju, to może (w porozumieniu z przedsiębiorcami) do niego zgłosić zastrzeżenia lub sprzeciwy. Polska obecnie złożyła 10 sprzeciwów.

Justyna Niedbał

Pobieranie danych ...