MamBiznes.pl

Koniec Monitora Polskiego B – oszczędność dla przedsiębiorców

Pobieranie danych ...

W tym roku spółki po raz ostatni muszą publikować swoje sprawozdania finansowe w Monitorze Polskim B. Oznacza to oszczędność kilkuset złotych.

źródło:Twoja-Firma.pl

1 stycznia 2013 roku wejdzie w życie postanowienie zawarte w ustawie o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców dotyczące publikacji przebadanych przez biegłego rewidenta sprawozdań finansowych. Zdaniem ekspertów decyzja ta przyniesie same korzyści dla spółek. Dotąd wiele z nich, ze względu na wysoki koszt (opłata za 1 stronę w 2012 r. wynosi – 792,28 zł brutto), unikało tego obowiązku.

Obecnie i tak większość spółek handlowych umieszcza informacje na swojej stronie internetowej, wymóg publikacji sprawozdań finansowych stanowi więc tylko niepotrzebną papierologię. Ten bezzasadny obowiązek ma zostać zastąpiony ogłaszaniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym informacji o złożeniu dokumentów do KRS. Będzie to kosztowało maksymalnie kilkaset złotych. Spółki zaoszczędzą dzięki temu nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ostatnia publikacja w Monitorze Polskim B

Spółka ma 15 dni, od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego, na jego złożenie w KRS i ogłoszenie wyników w Monitorze Polskim B. Wynika z tego, że dla podmiotów gospodarczych, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i skończył się 31 grudnia 2011 r., ostatecznym terminem ogłoszenia sprawozdania finansowego za 2011 r. będzie 15 lipca 2012 r.

Zgodnie z art. 70 ustawy o rachunkowości w Monitorze Polskim B należy ogłosić takie składniki sprawozdania finansowego jak: wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym, rachunek przepływów pieniężnych, opinię biegłego rewidenta, odpis uchwały lub postanowienia organu jednostki o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.

Informacje, które spółka dostarczy do publikacji, mogą być kserokopiami dokumentów, jednak należy je uwierzytelnić za zgodność z oryginałem. Do dokumentów należy dołączyć odpowiednio przygotowane pismo przewodnie, zawierające dokładną nazwę i adres firmy, adres korespondencyjny, numer NIP, REGON, PKD, numery telefonów kontaktowych. Sprawozdanie można złożyć osobiście lub wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Justyna Niedbał

Pobieranie danych ...