MamBiznes.pl

Kontynuowanie ubezpieczeń oraz tryb dokonywania wpłat z tytułu składek

Pobieranie danych ...

Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie. W tym celu powinny zgłosić w terminie 30 dni od ustania ubezpieczeń obowiązkowych wniosek o objęcie ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA.
 

Kontynuowanie ubezpieczeń społecznych

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby współpracujące objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie. W tym celu powinny zgłosić wniosek o objęcie ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA, w terminie 30 dni od ustania ubezpieczeń obowiązkowych (patrz: załącznik 11). Jeżeli zgłoszenie kontynuacji ubezpieczeń zostanie złożone w ciągu 30 dni, objęcie ubezpieczeniami następuje od dnia wskazanego w zgłoszeniu; data zgłoszenia nie może być jednak późniejsza niż 30 dni od ustania obowiązkowych ubezpieczeń.

Zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych na formularzu ZUS ZUA jest w omawianym przypadku równoczesnym zgłoszeniem płatnika składek (brak jest obowiązku przekazywania formularza ZUS ZFA – zgłoszenie płatnika składek osoby fizycznej).

Możliwość kontynuacji opłacania składek dotyczy jedynie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych; brak jest takiej możliwości w przypadku ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego. Osoby kontynuujące ubezpieczenia nie opłacają także składek na Fundusz Pracy.

Podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia, tj. od 1 stycznia 2005 r. 849 zł, a od 1 stycznia 2006 r. – 899,10 zł. Składki na ubezpieczenie emerytalne (19,52%) i ubezpieczenia rentowe (13%) finansują w całości sami ubezpieczeni.

Składki za dany miesiąc powinny być opłacane w terminie do 10 dnia następnego miesiąca. W tym terminie osoby kontynuujące ubezpieczenia przekazują również deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustają:

W przypadku ustania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z powodu nieopłacenia w terminie należnych składek, ZUS – w uzasadnionych przypadkach – może wyrazić zgodę na opłacenie składek po terminie. W tym celu zainteresowany powinien wystąpić do terenowej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ze stosownym wnioskiem, podając przyczyny nieopłacenia składek.

W przypadku gdy okres kontynuacji ubezpieczeń przekroczy 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w sytuacji gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Uwaga!

Prawo kontynuacji ubezpieczeń nie przysługuje osobom mającym inne tytuły do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Tryb dokonywania wpłat z tytułu składek

Płatnicy składek są zobowiązani opłacać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek.

Obowiązek opłacania składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek nie dotyczy osób fizycznych nie prowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Do opłacania składek w formie bezgotówkowej nie są zatem zobowiązane osoby prowadzące pozarolniczą działalność, wykonujące wolny zawód w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także twórcy i artyści. Ponadto obowiązek ten nie dotyczy m.in. osób kontynuujących ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Należności składkowe nadal mogą być regulowane w formie wpłat gotówkowych przez osoby trzecie, na podstawie prawomocnych decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika składek, podmioty zobowiązane do dokonania wpłat należności za płatnika składek (na wskazany przez oddział ZUS rachunek bankowy) w ramach prowadzonego przymusowego dochodzenia należności (np. dłużnicy zajętej wierzytelności), osoby fizyczne, które wyrejestrowały się jako płatnicy składek, dokonujące wpłat z tytułu zobowiązań za okres, w którym były płatnikami składek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pod pojęciem rachunek bankowy należy rozumieć rachunek bankowy (w tym konto „Giro składka”, prowadzone w Banku Pocztowym) oraz rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej przedsiębiorcy będącego jej członkiem. Oznacza to, że płatnik składek może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych także z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Za termin dokonania zapłaty należności składkowych uważa się:

W sytuacji gdy płatnik opłaca składki w formie bezgotówkowej, wpłata z tytułu należnych składek może zostać uznana za terminową, jeżeli obciążenie rachunku bankowego płatnika nastąpiło najpóźniej w obowiązującym tego płatnika terminie płatności.

Uwaga!

Wzór bankowego dokumentu płatniczego i zasady wypełniania tego dokumentu określa rozporządzenie Ministra Finansów z 4 września 2003 r. w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 164, poz. 1586).

Zasady przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych

Obowiązek przekazywania dokumentów poprzez teletransmisję danych dotyczy płatników składek rozliczających składki za więcej niż 5 osób.
Płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób mogą uzyskać od Zakładu upoważnienie do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie:

Zgłoszenie płatnika składek: osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej oraz zmian tych dokumentów w zakresie numerów NIP i REGON, nazwy skróconej płatnika, a w odniesieniu do płatników składek będących osobami fizycznymi: nazwiska, pierwszego imienia i daty urodzenia należy przekazywać do ZUS wyłącznie w formie dokumentu pisemnego wg ustalonego wzoru albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS.

Dokumenty, które zostaną przekazane w innych formach niż wymagane, albo też nie będą nadawały się do przetworzenia przy użyciu technologii automatycznego odczytu, nie będą przez ZUS przyjmowane, co jest równoznaczne z nieprzekazaniem dokumentów.

Fragment pochodzi z opracowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pt. „Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących” – styczeń 2007 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Pobieranie danych ...