MamBiznes.pl

Korzyści z prowadzenia działalności gospodarczej w SSE

Pobieranie danych ...

Co do zasady, dochody przedsiębiorców działających w specjalnej strefie ekonomicznej są nieopodatkowane. Niekiedy przywilej ten może zostać ograniczony.

Obliczenie wysokości dochodu osiąganego przez podmiot działający w strefie ekonomicznej zależy od tego, czy prowadzi on dodatkową działalność poza nią. W takiej sytuacji nie będzie można potraktować całej kwoty w sposób uprzywilejowany. Jeżeli tak, to w jaki sposób wyliczyć część zwolnioną z podatku?

Działalność pomocnicza poza SSE

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność także poza SSE, to powinien organizacyjnie wydzielić swoją część strefową. Nie ma potrzeby, aby tworzyć dodatkowy oddział w celu sporządzenia bilansu – wystarczy prowadzić księgi rachunkowe tak, aby możliwe było określenie kosztów i przychodów osiąganych w obydwu miejscach.

Koszty łączne dla całej działalności

W przypadku, kiedy przedsiębiorca ponosi koszty łącze dla całej działalności, a prowadzi działalność także poza SSE i nie ma możliwości ich dokładnego przyporządkowania, pojawia się problem. Aby skorzystać z przywileju zwolnienia z podatku części dochodu, należy obliczyć proporcjonalnie jaką część ogólnych przychodów stanowią przychody osiągane na terenie SSE.

Obliczenia proporcji trzeba także dokonać, kiedy poszczególne cykle produkcyjne odbywają się poza strefą ekonomiczną. Zakłady rozmieszczone poza SSE, należy traktować jako osobne podmioty powiązane, co wiąże się z proporcjonalnym rozgraniczeniem dochodów ze sprzedaży tych towarów ze względu na miejsce produkcji.

Które czynności nie wpływają na sposób obliczania dochodu zwolnionego z podatku?

Jeśli pewne czynności o charakterze pomocniczym są prowadzone poza specjalną strefa ekonomiczną i nie wpływają w głównej mierze na wytworzenie towarów, np.: może to być prosty montaż, to dochód z ich sprzedaży w całości podlega zwolnieniu z podatku.

Justyna Niedbał

Pobieranie danych ...