MamBiznes.pl

Kryzys zagląda przedsiębiorczym w oczy

Pobieranie danych ...

Niemal 70% badanych przedsiębiorców przyznaje, że sytuacja gospodarcza Polski w ostatnim kwartale uległa pogorszeniu. Dalszego pogorszenia spodziewa się blisko 60% badanych. Równie mało optymistycznie respondenci patrzą na przyszłość naszego kraju – takie są wyniki badania MSP INDEKS przeprowadzonego na małych i średnich przedsiębiorstwach w IV kwartale 2008 roku.

Badanie przeprowadziła ABR Opinia Sp.z o.o. (holding INFOR PL) w dniach 14-26 stycznia 2009 roku na 550 małych i średnich firmach prywatnych zatrudniających co najmniej 10 pracowników (dodatkowy moduł objął 100  firm dużych).
 
Spadek nastrojów

Co trzeci badany dostrzega spadek kondycji finansowej swojej firmy już dziś. Kolejne 27% spodziewa się pogorszenia sytuacji przedsiębiorstwa w najbliższej przyszłości.

Przewidywania przedsiębiorców dotyczące kondycji własnej firmy w 4 kwartale 2008 poczynione na początku ubiegłego kwartału były nazbyt optymistyczne. Nie doceniono zagrożenia. Pogorszenia sytuacji przedsiębiorstwa spodziewało się 8% respondentów podczas gdy aktualnie na spadek kondycji finansowej firmy skarży się co 3 badany.
 
Hasło kryzys

90% respondentów widzi zagrożenie kryzysem dla gospodarki Polski. Co 2 badany jest zdania, że kryzys już daje o sobie znać. Blisko 40% spodziewa się spowolnienia polskiej gospodarki niebawem.

Relatywnie z większym optymizmem przedsiębiorcy patrzą na sytuacje swojej firmy. Tutaj obecność kryzysu potwierdza 27% badanych, kolejne 41% spodziewa się go w przyszłości.
 
Redukcja wydatków i lokacja w nieruchomości

Sposobem przeciwdziałania skutkom kryzysu będą przede wszystkim próby redukcji wydatków – głównie na reklamę,  marketing, premie/bonusy/prowizje dla pracowników. W przypadków firm średnich istotnie większe cięcia będą dotyczyły premii/bonusów/prowizji dla pracowników, świadczeń socjalnych. Zdaniem przedsiębiorców najpewniejsze sposoby lokowania prywatnych oszczędności w czasach kryzysu finansowego to ziemia, grunty, nieruchomości. Popularne są też obligacje i lokaty bankowe. Można zaryzykować wniosek, że respondenci preferują bezpieczne, stabilne rozwiązania niż agresywne, bardziej ryzykowne narzędzia inwestycyjne.

Źródło: ABR Opinia

Pobieranie danych ...