MamBiznes.pl

Menadżer: Zarząd – Czynności zwykłego zarządu

Pobieranie danych ...

Czynności zwykłego zarządu

Przepisy regulujące uprawnienia co do zajmowania się sprawami danej jednostki oraz jej reprezentacji często odwołują się do pojęcia zwykłego zarządu, wyodrębniając czynności przekraczajace i nie przekraczające zakresu zwykłego zarządu.

Pojęcie „czynności zwykłego zarządu” lub też „zwykłych czynności” występuje zarówno w Kodeksie cywilnym, jak i w Kodeksie rodzinny i opiekuńczym, Kodeksie postępowania cywilego czy w Kodeksie spółek handlowych. W żądnym z tych aktów prawnych nie znajduje się jednak definicja takiej pojęcia. W efekcie oceniając daną czynność czy uprawnienie w kontekście zwykłego zarządu oceniami ją zawsze w odniesieniu do

  • konkretnej wartości przedmiotu czynności;
  • konkretnej sytuacji prawnej – własnościowej i zobowiązaniowej przedmiotu czynności;
  • okoliczności dokonania danej czynności, w szczególności dokonania jej zawodowo (w ramach działalności gospodarczej czy zawodowej).

W razie wątpliwości należy przyjmować raczej, iż czynność przekracza zakres zwykłego zarządu.

O tym, czy czynność przekracza zakres zwykłego zarządu czy teżnie, decydują okoliczności stannu faktycznego. Natomiast sam rodzaj czynności prawnej (np. umowa sprzedaży, poręczenie) nie przesądza sam przez się o tym, czy chodyi o czynność zwykłego zarządu czy czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu..

Zakres zwykłego zarządu przekraczają:

  • udzielenie pełnomocnictwa do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu oraz odwołanie takiego pełnomocnictwa,
  • wystawienie weksla bez związku z codzienną działalnoscią gospodarczą jednostki,
  • załatwianie bieżących spraw, jednak bez nadzwyczajnych wydatków czy też bez zaciągania nadzwyczajnych zobowiązań,
  • dokonanie operacji na stosunkowo niedużą kwotę w jednostce o niewielkim majątku oraz dokonanie operacji na znaczniejszą kwotę w jednostce o większym majątku – w ramach codziennych czynności zawodowych, gospodarczych.

Zakresu zwykłego zarządu nie przekraczają:

  • wykonanie usługi wchodzącej w zakres normalnej działalności gospodarczej jednostki,
  • dokonanie innej czynności zwyczajowo doknywanej w normalnym toku działalności, np. wystawienie weksla przy zakupie na termin płatności usług telekomunikacyjnych z modemem czy telefonem operatora.
Pobieranie danych ...