MamBiznes.pl

Na giełdy w Europie powróciły spadki

Pobieranie danych ...
2010-08-24 Bankier.pl

Wtorkowa sesja przyniosła spadki na początku notowań. Najważniejsze indeksy Starego Kontynentu znajdowały się w odwrocie. Po 9:30 niemiecki DAX tracił niemal 1 proc., brytyjski FTSE 100 zniżkował o ponad 1,1 proc. Najsłabiej wypadał francuski CAC 40, który leciał w dół o 1,5 proc.

Spadki w Europie były reakcją na wczorajszą sesję za oceanem. Giełdy w Stanach Zjednoczonych zakończyły poniedziałkową sesję mocną przeceną. Indeksy nowojorskiej giełdy DJIA oraz S&P 500 straciły około 0,4 proc. Nasdaq Composite osłabił się o 0,9 proc.

Coraz gorsze nastroje na rynkach finansowych są spowodowane marnymi danymi z gospodarki. W tym tygodniu inwestorzy poznają szereg danych dotyczących amerykańskiego sektora wytwórczego oraz rynku nieruchomości. Oczekiwania wobec publikacji mają negatywny wydźwięk.

Wsparciem dla kupujących akcje nie była publikacja o PKB Niemiec. Potwierdzono wcześniejsze dane o wzroście w drugim kwartale wynoszącym 2,2 proc. kdk. i 4,1 proc. rdr. Wygląda na to, że gospodarka naszego zachodniego sąsiada ma się bardzo dobrze i zdołała zażegnać kryzys. Daje to nadzieję, że w przyszłości Niemcy będą w stanie ponownie stanowić o sile gospodarczej strefy euro.

Perspektywa osłabienia ożywienia w światowej gospodarce stwarza obawę o spadek popytu na metale przemysłowe. Taniejące surowce ciążą notowaniom spółek górniczych. W Londynie sektor producentów surowców był najmocniej przeceniany. Górniczy gigant BHP Billiton tracił niemal 1,1 proc. Pozostałe spółki z branży wypadały zdecydowanie gorzej. Vedanta Resources spadał o 4,3 proc. Producent miedzi Kazakhmys oraz Rio Tinto taniały po około 2,3 proc.

O 11:00 inwestorzy poznają dynamikę zamówień przemysłu w strefie euro. Zgodnie z przewidywaniami czerwcowa dynamika wskaźnika spadła w stosunku do maja. Gorsze dane z sektora wytwórczego nie mogą stanowić wsparcia dla kupujących akcje.

P.L.

Pobieranie danych ...