MamBiznes.pl

Najlepszy giełdowy wrzesień od 1939 roku

Pobieranie danych ...
2010-09-30 Bankier.pl

Tegoroczny wrzesień przyniósł największy od 71 lat wzrost indeksów S&P500 oraz DJIA. Niemniej jednak czwartkowa sesja nie przyniosła przełomu, mimo że dane napływające z gospodarki okazały się lepsze od oczekiwań ekonomistów.

W ciągu miesiąca S&P500 zyskał 9,1%, osiągając najlepszą wrześniową stopę zwrotu od czasu agresji III Rzeszy na Polskę. Nasdaq urósł o 12,2%, zaś średnia przemysłowa Dow Jonesa poszła w górę o 7,7%. W ciągu trzeciego kwartału notowania 500 amerykańskich przedsiębiorstw wzrosły średnio o 11%.

Niemniej jednak czwartkowa sesja nie miała równie pozytywnej wymowy co cały wrzesień. Tuż po otwarciu indeksy osiągnęły najwyższe wartości od czterech miesięcy, co jednak okazało się być przesadnym optymizmem. Posiadacze akcji wykorzystali wyższe ceny do realizacji zysków, zaś ostateczny bilans dnia okazał się minimalnie ujemny.

To trochę dziwne, skoro z gospodarki dochodziły dość „dobre” wieści. Anualizowaną dynamikę PKB za drugi kwartał skorygowano z 1,6% do 1,7%. Po odjęciu wpływu zmiany zapasów wzrost gospodarczy sięgnął 0,9%, czyli tylko 0,2% w ujęciu kwartalnym. Niewiele dobrego można też powiedzieć o rynku pracy. Choć w zeszłym tygodniu liczba noworejestrowanych bezrobotnych spadła o 16 tysięcy, to wynik na poziomie 453 tys. wciąż świadczy o bardzo powolnym wzroście zatrudnienia.

Niewątpliwym pozytywem był za to wrześniowy odczyt Chicago PMI. Matecznik amerykańskiej motoryzacji znów zaskoczył nawet najbardziej optymistycznych analityków: wskaźnik aktywności gospodarczej wzrósł z 56,7 do 60,4 pkt. Eksperci spodziewali się spadku do 56,0 pkt. To jedyny z regionalnych mierników wskazujący na poprawę koniunktury w przemyśle przed publikacją arcyważnego dla inwestorów indeksu ISM.

Z drugiej strony lepsze dane makro zasiały zwątpienie w szeregach zwolenników dalszego poluzowania polityki monetarnej w USA. Jeśli amerykańska gospodarka utrzyma się na ścieżce wzrostu, to Fed może zrezygnować z planowanego dodruku pieniądza. To zaś utrudniałoby sytuację giełdowych byków.

K.K.

 

Pobieranie danych ...