MamBiznes.pl

Notariusze: otwarcie naszego zawodu – niebezpieczne dla klientów

Pobieranie danych ...

Prezes Krajowej Rady Notarialnej jest przeciwny zasadom otwarcia tego zawodu, przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Proponuje ono, aby notariuszami mogły między innymi zostać osoby, który skończą aplikację adwokacką i zdadzą egzamin.

Prezes Lech Borzemski powiedział w „Sygnałach Dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że doprowadziłoby to do sytuacji, w której notariuszami zostawaliby ludzie nie mający wcześniej żadnego kontaktu z notariatem. Wydawane przez nich akty mogłyby być nieważne. Prezes przypomniał, że zgodnie z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, notariusz nie jest wolnym zawodem, ale funkcjonariuszem publicznym, który musi być bezstronny. Dodał, że polski notariat jest uważany za jeden z najlepszych w Europie i świecie.

Lech Borzęcki zaprzeczył, aby samorząd notarialny utrudniał kandydatom dostęp do zawodu. Dodał, że twierdzenie, iż samorząd notarialny celowo nie wyznacza patronów dla aplikantów, jest nieprawdziwe. Prezes wyjaśnił, że w roczniku 2009 było tylu aplikantów, iż trudno było dla nich znaleźć patronów, ale teraz ta sytuacja została opanowana.

Aby zostać notariuszem, trzeba ukończyć studia prawnicze, a następnie rozpocząć aplikację, która kończy się egzaminem notarialnym. Następnie kandydat jest przez 2 lata asesorem, po czym zostaje notariuszem. Notariuszami mogą natomiast bez żadnych warunków zostać sędziowie i prokuratorzy. Adwokaci i sędziowie prawni mogą zostać notariuszami, jeśli mają 3-letnią praktykę w zawodzie.

Pobieranie danych ...