MamBiznes.pl

Orzecznictwo: Non profit – Fundacja

Pobieranie danych ...

Majątek początkowy to nie darowizna

Wyrok z dnia 19 lutego 2009 r. WSA w Warszawie II FSK 1767/06

Majątek wniesiony do fundacji nie może być uznany za darowiznę w rozumieniu przepisu art. 18 ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy z 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Akt fundacyjny towarzyszący powołaniu każdej fundacji jest jednostronną czynnością prawną o charakterze zobowiązującym. Wskazanie więc w akcie fundacyjnym składników majątkowych rodzi zobowiązanie po stronie fundatora do przeniesienia ich na rzecz fundacji z chwilą zarejestrowania. Z kolei stając się podmiotem majątku określonego w akcie fundacyjnym fundacja uzyskuje roszczenie o jego wydanie.

Minimalny majątek początkowy fundacji

Postanowienie z dnia 12 lutego 2002 r. Sąd Najwyższy I CKN 1388/99

Ustawodawca nie określił minimalnego pułapu początkowego majątku fundacji, stąd też poza zakresem kognicji Sądu rejestrowego pozostaje oczywiście ocena, czy jest to suma wystarczająca do osiągnięcia zakładanego celu fundacji. Majątek pierwotny (założycielski) fundacji w trakcie jej trwania i działania może ulegać zmianom in plus i in minus.

Likwidacja fundacji a osobowość prawna

Postanowienie z dnia 8 lutego 2000 r. Sąd Najwyższy I CKN 416/98

Decyzja właściwego organu fundacji o likwidacji fundacji nie powoduje utraty przez nią osobowości prawnej, lecz stanowi przesłankę wszczęcia postępowania likwidacyjnego.

Zarząd fundacji

Wyrok z dnia 5 grudnia 2007 r. Sąd Najwyższy I CNP 41/07

Artykuł 108 k.c. może mieć zastosowanie przez analogię do czynności prawnych podejmowanych przez zarząd fundacji. Czynność prawna dokonana z naruszeniem art. 108 k.c. jest nieważna. Uchwały podjęte przez zarząd Fundacji objęte wnioskiem, przyznające nagrody kwartalne i roczne poszczególnym członkom zarządu, naruszały art. 108 k.c., istniały zatem wystarczające powody do ich uchylenia na podstawie art. 13 u.f.

Pobieranie danych ...